Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie do likwidacji. Co z uczniami i nauczycielami?

i

Autor: Branżowa Szkoła I stopnia w Radlinie (Facebook)

Radlin

Szkoła Branżowa I Stopnia w Radlinie do likwidacji. Co z uczniami i nauczycielami?

O tym, że w budynku przy ul. Orkana w Radlinie powstanie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, mówiło się już od kilku lat. Sęk w tym, że dotychczas mieściła się tam Branżowa Szkoła I stopnia. Dlatego zapadła decyzja o likwidacji placówki szkolnej. Co z uczniami i nauczycielami?

Zamiast szkoły w Radlinie - poradnia psychologiczna

Budynek przy ul. Mendego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie działa powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, nie jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto brakuje w nim miejsca, a liczba osób korzystających z usług poradni ciągle rośnie.

Dlatego już od kilku lat powiat wodzisławski planował przeprowadzkę. Padło na Radlin. Poradnia będzie się mieścić w dotychczasowej siedzibie Branżowej Szkoły I stopnia przy ul. Orkana.

Likwidacja Branżowej Szkoły I Stopnia w Radlinie. Co z uczniami? 

W związku z tym zapadła decyzja o likwidacji szkoły. Zgodnie z planem, Branżowa Szkoły I Stopnia w Radlinie powinna zakończyć działalność w sierpniu. Co z uczniami?

Jak podaje portal tuwodzislaw.pl, uczniowie na kierunku górnik eksploatacji podziemnej zostaną przeniesieni do Branżowej Szkoły I Stopnia nr 3 im. Piastów Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Jak zapewnia starostwo powiatowe, dzięki temu uczniowie zyskają dostęp do lepszej infrastruktury m.in. nowoczesnych pracowni, zaplecza dydaktycznego z górniczym wyrobiskiem ćwiczebnym. Ponadto uczniowie będą mogli tam kontynuować naukę zawodu w Szkole Branżowej II stopnia.

Uczniowie z klas wielobranżowych Szkoły Branżowej I Stopnia w Radlinie trafią do ZSP w Pszowie. Szkoła ta oddalona jest o 6 km, ale zdaniem starostwa problemów z dojazdem nie będzie, ponieważ w pobliżu placówki znajduje się przystanek autobusowy. Jeśli chodzi o praktyki zawodowe, uczniowie klas wielobranżowych tak jak dotychczas będą je odbywać w zakładach pracy. Z kolei uczniowie kierunków mechanik-monter maszyn i urządzeń oraz ślusarz będą mieć zajęcia w pracowni zawodowej, która zostanie przeniesiona z Radlina do Pszowa.

Gdzie będą pracować nauczyciele po likwidacji szkoły w Radlinie? 

Jak podaje portal tuwodzislaw.pl, w Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie pracuje 22 nauczycieli. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim już teraz zatrudnia nauczycieli z Radlina w niepełnym wymiarze czasowym. Jeden z nich ma zostać wychowawcą klasy. Co z resztą?

Wojciech Raczkowski, kierownik biura komunikacji społecznej i informacji w Starostwie Powiatowym, w rozmowie z portalem tuwodzislaw.pl zapewnił, że nauczyciele z Radlina znajdą zatrudnienie "w innych szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wodzisławski zgodnie ze swoimi kwalifikacjami".

Propozycję zatrudnienia lub przeniesienia mają też usłyszeć pracownicy administracji oraz obsługi. Uzgodnienia w tym temacie trwają. Wszystko powinno się wyjaśnić najpóźniej do maja tego roku.

Kiedy zacznie działać Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radlinie? 

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim na pomoc w zakresie terapeutycznym mogą liczyć dzieci, młodzież oraz rodzice i nauczyciele. Odbywają się tam zajęcia indywidualne i grupowe, warsztaty i terapie rodziny, porady i konsultacje. Ponadto funkcjonują tam grupy wsparcia czy interwencji kryzysowej.

Jak przeczytamy na portalu tuwodzislaw.pl, wkrótce powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę przebudowy budynku dla potrzeb Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w połowie 2025 roku.