Leczenie jaskry w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

i

Autor: UM Gliwice

Gliwice

Szansa dla pacjentów z jaskrą. Nowatorskie zabiegi w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach dołączył do ścisłego grona placówek medycznych, w których przeprowadzane są nowatorskie zabiegi przeciwjaskrowe.

Chodzi o zabiegi przeciwjaskrowe z wykorzystaniem tzw. mikrostentów, czyli maleńkich rurek regulujących poziom ciśnienia w oku. Cała operacja nie trwa długo i nie jest obarczona dużym ryzykiem. Nie ma również znaczenia wiek - o kwalifikacji decyduje lekarz.

Co to jest jaskra? Objawy, leczenie 

Jaskrą nazywa się grupę schorzeń oczu prowadzących do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W konsekwencji u osoby chorej pojawiają się ubytki w polu widzenia. Duży dyskomfort przynosi też konieczność regularnego podawania specjalnych kropli do oczu, co może być dla niektórych skomplikowane w codziennym życiu.

Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje nawet milion osób, ale część z nich nie ma o tym pojęcia. Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być bardzo skryte, często zdarza się, że pacjent zgłasza się do okulisty z powodu pogorszenia widzenia i nie wie, że ma wysokie ciśnienie w oku. Choroba zdążyła już się mocno rozwinąć. Jaskra nazywana „złodziejką wzroku” pozostaje chorobą nieuleczalną, ale mamy coraz lepsze metody, aby nad nią panować. Możemy zmniejszać ciśnienie w oku, ograniczać postęp choroby, ale nie możemy jeszcze doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia. To na pewno jedno z najważniejszych wyzwań w okulistyce – tłumaczy Anna Wieczerska-Dec kierująca oddziałem okulistyki w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Jaskra może się rozwijać na tle genetycznym. Dlatego, jeśli mamy w rodzinie osoby chorujące na jaskrę, warto zadbać o regularne badania okulistyczne.