480 g - tyle ważył najmniejszy noworodek w bielskim szpitalu
17 listopada Oddział Patologii Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej udekorowany będzie na fioletowo. Stroje w tym kolorze ubiorą również specjaliści, którzy na co dzień zajmują się małymi pacjentami. A to, by podkreślić jak szczególnym dniem jest Światowy Dzień Wcześniaka.
Na Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej przez ostatni rok leczonych było 240 dzieci, z czego większa część z nich to wcześniaki. 24 noworodki miały masę ciała poniżej 1000 g.
„Najmniejsza dziecko uratowane w bielskim szpitalu ważyło 480 g" – poinformowała kierownik oddziału Danuta Zimmer.
Jak zaznaczyła lekarka, w ostatnich latach zespół dodatkowo borykał się z problemami dzieci urodzonymi przez kobiety, które przeszły w ciąży COVID-19. „Część z tych dzieci demonstrowała po urodzeniu cechy infekcji wrodzonej lub przebytego niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Prawdopodobnie kolejne lata pokażą, jakie będą długofalowe konsekwencje przebytego przez matkę zakażenia na rozwijające się wewnątrzmacicznie dziecko" – powiedziała.
Prężnie działa poradnia patologii noworodka - to szansa dla dzieci
Zimmer podkreśliła, że dzieci, a zwłaszcza wcześniaki, które opuszczają oddział patologii noworodka bielskiego szpitala, pozostają pod opieką tutejszych specjalistów w poradni patologii noworodka.
„Od kilku lat najmniejsze wcześniaki objęte są bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS, który powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych prowadząc do zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc i ciężkich zaburzeń oddychania. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, głównie z dysplazją oskrzelowo-płucną. W programie lekowym podajemy niemowlętom gotowe immunoglobuliny, które chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem infekcji RSV" – wskazała dr Danuta Zimmer.
Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży
„Jest to niejednorodna grupa dzieci. Obejmuje zarówno te, które rodzą się blisko terminu porodu, czyli między 34. a 37. tygodniem ciąży, jak i te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu – urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży, co odpowiada urodzeniowej masie ciała poniżej 1000 g" – wyjaśniła Danuta Zimmer.
Lekarka podkreśliła, że „skrajnie niedojrzałe noworodki wymagają intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale".
Dr Zimmer zaznaczyła, że na oddziale patologii noworodka bielskiej placówki pracuje zespół specjalistów, dzięki którym nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia. Do dyspozycji mają najnowocześniejszy sprzęt.