Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice świętował jubileusz 55-lecia działalności

i

Autor: UŚ w Katowicach

Wydarzenia

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice" świętował jubileusz 55-lecia działalności

2024-05-28 12:30

To już 55 lat odkąd Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice" pokazuje na scenie, jak bogatą mamy kulturę naszego regionu i dlaczego warto dbać o rodzime tradycje. W Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego młodzi artyści zaśpiewali i zatańczyli z okazji tego wyjątkowego jubileuszu.

24 maja w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbył się XXVIII uroczysty koncert akademicki z okazji święta Uniwersytetu Śląskiego i tym samym jubileuszu 55-lecia Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”.

Koncert SZPiT „Katowice” stanowił muzyczną podróż po tańcach i pieśniach różnych regionów Polski. Widownia oklaskiwała pieśni oraz układy choreograficzne, a także podziwiała przepiękne stroje, w których występowali młodzi artyści. Podczas wydarzenia premierę miała również nowa suita tańców śląskich przygotowana specjalnie na jubileusz. 

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” powstał w 1969 roku przy Uniwersytecie Śląskim. Odwiedził dotąd pięć kontynentów i kilkadziesiąt państw (w ostatnich pięciu latach m.in. Chiny, Macedonię, Grecję, Słowację), biorąc udział w festiwalach i koncertach. 

Co roku grupa organizuje także swój festiwal w Polsce. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny to duże wydarzenie, podczas którego w domach kultury i teatrach, a także w plenerze w całym woj. śląskim występują zespoły z różnych stron świata, pokazując swoje tradycje i kulturę. 

Zobaczcie w naszej galerii ZDJĘCIA z koncertu jubileuszowego w Teatrze Śląskim w Katowicach.