Hucznym zabawom sylwestrowym zwykle towarzyszą pokazy fajerwerków. Niewiele osób wie, że odpalanie fajerwerków jest uregulowane prawnie. A przepisy można bardzo łatwo złamać, za co grozą surowe konsekwencje.
Powszechnie przyjęto, że w Polsce używać sztucznych ogni w przestrzeni publicznej można tylko przez dwa dni w roku – właśnie w Sylwestra i Nowy Rok. Za nieprzestrzeganie przepisów może grozić grzywna nawet do 5 tys. złotych. Regulacje dotyczące sprzedaży i wykorzystania materiałów pirotechnicznych wyjaśnia adwokat Aneta Sołtysik z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej.
Kiedy wolno używać fajerwerków?
Zasadniczo w Polsce zabrania się szeroko pojętego zakłócania spokoju, porządku publicznego czy też spoczynku nocnego. Stosowny przepis zawarty jest w art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń stanowi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Używanie fajerwerków w miejscach publicznych, choć niewątpliwie stanowi pewną uciążliwość, to w dniach 31 grudnia i 1 stycznia nie łamie tego przepisu – jest to zachowanie zwyczajowo przyjęte, związane z celebrowaniem nowego roku – wskazuje adwokat Aneta Sołtysik z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej.
Kiedy nie wolno strzelać fajerwerkami?
Bardzo łatwo naruszyć ten przepis, bo zdarza się, że chcemy wypróbować efekty fajerwerków i odpalamy je wcześniej. Także 2 stycznia już nie wolno tego robić. Doświadczenie uczy, że już od świąt Bożego Narodzenia przez osiedla mieszkaniowe niosą się dźwięki wybuchów sztucznych ogni, a kończą dopiero po uroczystości Trzech Króli 6 stycznia. Dobrze wiedzieć, że jest to nielegalne.
Ponadto nawet w Sylwestra i Nowy Rok policja może nałożyć mandat także za nieostrożne obchodzenie się z ogniem, nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych lub nieostrożne używanie materiałów wybuchowych.
Jakie kary za używanie fajerwerków?
Zgodnie z kodeksem wykroczeń, sprawcy odpalenia fajerwerków grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu.
Wówczas grzywna wynosi nawet do 5 tys. zł.
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy ktoś z mieszkańców zgłosi na policję wykorzystanie przez osobę prywatną sztucznych ogni i powstały w związku z nimi hałas.
Czy miasto może zabronić używania sztucznych ogni?
Powszechną praktyką jest również wydawanie przez rady gmin uchwał w sprawie zasad używania fajerwerków, petard i innych materiałów pirotechnicznych na terenie danej gminy. W przepisach tych głównie przyjmuje się, że Sylwester i Nowy Rok to dni, w których można używać fajerwerków, choć mogą także wystąpić wyjątki. Tutaj jednak prawo nie jest jednoznaczne.
- Sądy administracyjne, także podnosząc argumentację związaną z obowiązywaniem art. 51 §1 kodeksu wykroczeń, wskazują, że przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie stanowią podstawy prawnej dla zakazywania i karania każdego użycia fajerwerków na terenie gminy – wskazuje adwokat Aneta Sołtysik.