Burza w Żywcu
Przez Żywiec przeszła burza, jakiej nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Nie chodzi o grzmoty i błyskawice, a o skutki w postaci zalanych dróg i przejazdów. W ciągu kilkudziesięciu minut spadło tyle deszczu, że woda spływająca z wyżej położonych terenów utworzyła rwącą rzekę niemal w środku osiedla.
Na nagraniu, które podesłał Pan Andrzej wyraźnie widać, jak rzeka płynie przez środek osiedla. Samochody są pozalewane i usiłują pokonać głęboką wodę. Mieszkańcy natomiast stoją na chodnikach, bo nie sposób przejść na druga stronę suchą stopą.
Osuwisko w Milówce i podtopienia
Jeszcze gorsza sytuacja miała miejsce w Milówce. O godz. 17 wójt gminy wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego. W Sołectwie Szare dodatkowo uaktywniło się groźne osuwisko. Namoknięta ziemia zaczęła się ruszać i w każdej chwili groziło osunięciem części wzgórza.
W związku z wydanymi ostrzeżeniami PSP minionej doby interweniowała 141 razy. Najwięcej w powiatach:
- żywiecki (66),
- kłobucki (41),
- Mysłowice (6).
Interwencje głównie dotyczyły powalonych drzew i lokalnych podtopień.
Ostrzeżenie przed burzami w województwie śląskim
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert pogodowy dla całego województwa śląskiego. Ostrzega przed burzami z gradem i silnym, porywistym wiatrem. Możliwe są nawet przerwy w dostawach prądu.
Przed burzami oraz upałami w piątek przestrzega także portal MeteoŚląsk.
Temperatury wzrosną dziś do 31/35 kresek. Niestety, na skutek przechodzącego pofalowanego frontu atmosferycznego i powstania wysokiego kontrastu termicznego, przy równocześnie wysokich wartościach kinematycznych i wielu innym czynnikom w całej Polsce, w pasie od krańców południowo-zachodnich po północny-zachód kraju, na froncie będą tworzyły się niebezpieczne zjawiska burzowe, w tym większe zorganizowane układy burzowe, z wbudowanymi liniami szkwału oraz burzami superkomórkowymi, który będą przemieszczały się dalej na północny-wschód/wschód kraju.
Jeśli chodzi o nasze regiony, pierwszoplanowym zagrożeniem dla nas nie będzie główny układ, który najpewniej skieruje się w kierunku Wielkopolski i bardziej północnych obszarów kraju.
Na Opolszczyźnie i na Śląsku głównym zagrożeniem najprawdopodobniej będą:
Mniejszy układ wielokomórkowy/formacja liniowa z silnymi porywami wiatru powyżej 80/90km/h /Komórki burzowe łączące się w większe klastry
Popołudniowe/wieczorne izolowane superkomórki burzowe z opadami dużego gradu i bardzo silnymi porywami wiatru prostoliniowego oraz ulewnymi, miejscami nawalnymi opadami deszczu.
Zjawiska w naszych regionach są spodziewane dopiero w godzinach popołudniowych i wieczornych. Niestety MOGĄ POWODOWAĆ SZKODY. Obszar 4 stopnia jest zawyżony z racji ciężkiej do oceny sytuacji. Największe prawdopodobieństwo groźnych zjawisk wystąpi w woj. opolskim oraz na krańcach zachodnich woj. śląskiego - informuje MeteoŚląsk I Opolskie- Alerty i komunikaty pogodowe.