Otwarcie po remoncie Starej Pijalni w Goczałkowicach
Józef, Jan, Stefan, Helena, Józefina - wód leczniczych o takich nazwach można napić się w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój w Starej Pijalni, perły architektury parku, otwartej po remoncie. Ponadto w odrestaurowanym obiekcie dostępna jest także naturalna woda mineralna Goczała, a do kupienia produkty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, w tym goczałkowicka borowina i solanka.
Przypomnijmy, że historia Starej Pijalni jest niezwykle bogata. Budynek wzniesiony został w 1862 roku. Był cały z drewna, zdobiły go perłowe inkrustacje, a wewnątrz mieścił się osadzony na kamiennych postumentach basen, do którego wpływała solanka.
Rozpoczęto prace konserwatorsko-restauratorskie wraz z robotami budowlanymi w celu przywrócenia pierwotnych funkcji pijalni, umożliwieniu prowadzenia krenoterapii czyli kuracji pitnymi wodami leczniczymi z wykorzystaniem cennych minerałów wód leczniczych.
Polegały m.in. na naprawie oraz wymianie elementów konstrukcji, wymianie pokrycia dachowego, konserwacji i wymianie stolarki okiennej, rekonstrukcji odeskowania, wprowadzeniu nowej posadzki.
Krenoterapia. Te wody pomogą Ci w leczeniu chorób
- Patrząc w ujęciu historycznym, w środku tego obiektu był murowany basen. Jesteśmy w posiadaniu tego basenu, znajduje się w Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju, w pawilonie Wrzos. Do tego basenu była dostarczana woda solankowa ze źródła Maria, czyli pierwszego źródła, które miało właściwości lecznicze, gdzie wykorzystywano solankę w procesie leczniczym, jako krenoterapię - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.
Krenoterapia wróciła do obiektu. Korzystnie wpływa na leczenie:
- choroby układu pokarmowego, jak choroba wrzodowa żołądka
- choroby układu krążenia, jak nadciśnienie
- choroby układu moczowego, jak przewlekłe infekcje dróg moczowych
- choroby układu oddechowego, jak nawracające zapalenia oskrzeli
- choroby układu nerwowego, jak migrenowe bóle głowy
- choroby metaboliczne i związane z układem hormonalnym, jak zaburzenia tarczycy
Oficjalnie po modernizacji Stara Pijalnia czynna jest od 7 września. Otwarta codziennie w godzinach od 11 do 17. Koszt jednej dawki wód leczniczych to kilka złotych. Można do pijalni przyjść ze swoim kubkiem lub kupić go na miejscu.
Koszt modernizacji to ok. 1 mln zł. Remont Starej Pijalni zdobył uznanie w konkursie Modernizacja Roku 2023. Uzdrowisko jako laureat otrzyma wyróżnienie końcem września na Zamku Królewskim w Warszawie.