Śląsk

Noc Muzeów 2025. Co będzie się działo na Śląsku? Oto najlepsze atrakcje

2025-05-07 11:55

Sprawdźcie TOP 10 najciekawszych atrakcji, które warto odwiedzić w Noc Muzeów 2025. Jaki program przygotowały muzea i instytucje kultury z Katowic oraz okolic? Nie będziemy mogli narzekać na nudę.

Noc Muzeów na Śląsku. Gdzie warto się wybrać?

Noc Muzeów już na stale wpisała się w coroczny kalendarz wydarzeń w kraju. W tym roku wydarzenie odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja. Znów będziemy mieli okazję, aby zwiedzić muzea i instytucje kultury wieczorową porą i to na ogół bezpłatnie lub w promocyjnej cenie.

Jak można się spodziewać, nie będzie nudno. W województwie śląski zaplanowano naprawdę dużo ciekawych wydarzeń. Zobaczcie listę najciekawszych z nich.

Nocna Przebudowa w Muzeum Śląskim

Z okazji Nocy Muzeów Muzeum Śląskie przygotowało bogaty program atrakcji. Goście będą mogli posłuchać wiosennego koncertu, dać się porwać tańcowi z ogniem, zobaczyć wystawy stałe i czasowe, posłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w licznych warsztatach z m.in. tworzenia plakatu i upcyklingowych, a także w pokazach rzemiosła oraz filmów. Zorganizowane zostaną również nocne spacery po zewnętrzny terenie muzeum "Byzuch u Ferdynanda" .

Horror w Skansenie - "Na dawnej wsi. Historie prawdziwe"

Zapowiada się przerażająca Noc Muzeów w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, bo z okazji 50-lecia muzeum postanowiło przenieść swoich gości do czasów, w których życie na wsi było pełne nie tylko codziennego trudu, ale i magii, obrzędów oraz mroku. Tematyka wydarzenia poświęcona została dawnym zwyczajom i obrzędowości ludowej. Przedstawiona zostanie dawna wieś taka jaka była naprawdę - pełna grozy i tajemniczości.

Uczestnicy przejdą w grupach wyznaczoną trasą wraz z przewodnikiem. Wysoki poziom grozy zapewnią strachy i demony odegrane przez aktorów Teatru Złego. Wydarzenie jest biletowane - bilety są dostępne tylko online. Wejście pierwszej grupy o godzinie 18:00, a ostatnie ok. godz. 23:00.

Noc Muzeów z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na wyjątkową Noc Muzeów, podczas której otworzy swoje podziemne korytarze i industrialne przestrzenie. Z wydłużonymi godzinami zwiedzania i promocyjnymi cenami, goście będą mieli okazję przeżyć niezapomnianą przygodę, zanurzając się w fascynującą historię górnictwa. Do wyboru czekają cztery unikalne trasy, a także możliwość eksploracji Wieży Ciśnień Carboneum.

Podczas tej magicznej nocy, odwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć i usłyszeć, jak pracują potężne maszyny, które niegdyś kształtowały podziemny świat. Będą mieli również okazję przepłynąć łodzią najdłuższym podziemnym spływem w Europie, cofając się w czasie, by poznać bogatą historię górnictwa i odkryć, jak wszechobecny jest węgiel w otaczającym nas świecie.

Nocna wyprawa w głąb wyobraźni

Muzeum w Gliwicach zaprasza na nocną wyprawę w głąb wyobraźni od godziny 17:00. W Willi Caro zrobi się naprawdę rodzinnie, zbrojno i leśnie za sprawą wystawy "Kossakowie - rodzina artystyczna". W ogrodzie zorganizowane zostaną warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego, retro-piknik prowadzony przez damy w strojach z końca XIX stulecia ze Stowarzyszenia "Krynolina", malowanie panoram Racławickiej i Gliwickiej, a także obóz wojskowy członków grypy rekonstrukcyjnej z 3. Pułku Ułanów Śląskich. Co godzinę usłyszeć będzie można Leśną Pobudkę w wykonaniu Sygnalistów związanych z Zespołem Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku, którzy wspólnie z leśnikami poprowadzą również mini-wykłady o tajemnicach przyrody oraz pokazy eksponatów związanych z lasem i gry edukacyjne. Nie zabraknie również oprowadzań po stałych i czasowych ekspozycjach.

W Zamku Piastowskim otwarta zostanie nowa czasowa wystawa "Święci codzienni. Religijne malarstwo na szkle w zbiorach etnograficznych Muzeum w Gliwicach" wraz z oprowadzaniem kuratorskim. Odbędą się również warsztaty malowania na szkle, a także oprowadzania po innych wystawach.

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w przywrócony zostanie świat portretów Wilhelma von Blandowskiego, odbędą się także oprowadzania po wystawie "Żydzi na Górnym Śląsku" oraz po cmentarzu żydowskim.

Specjalne atrakcje przygotowano również w Radiostacji Gliwice, gdzie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem, otwarte warsztaty łączności prowadzone przez Klub Sportów Łączności SP9KAG, a także obserwacje wieczornego i nocnego nieba wspólnie z gliwickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Odwiedzić warto także Oddział Odlewnictwa Artystycznego, gdzie specjalnie na Noc Muzeów przygotowana zostanie wystawa "Skały i minerały Górnego Śląska - nie tylko węgiel" we współpracy z Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej. Odwiedzający będą również mieli okazję, aby zobaczyć po raz pierwszy liczące ponad dwa stulecia świeczniki z amorkami, które odzyskały dawny blask. Odbędą się także oprowadzanie po wystawie "Słusznie słyną dziś Gliwice..." oraz ciekawe warsztaty.

Noc Muzeów w NOSPR

Tegoroczna Noc Muzeów w NOSPR przeniesie uczestników w fascynujący świat maszyn, robotów i mechanicznych systemów, ukazując unikalne połączenie dźwięku i technologii. Program obfituje w atrakcje dla każdego, rozpoczynając od zwiedzania na co dzień niedostępnych miejsc dla słuchaczy koncertów, poprzez premierę Aggregate, czyli pierwszego w Polsce projektu, w którym organy będą sterowane komputerowo, a dźwiękom będą towarzyszyć spektakularne iluminacje świetlne, aż po koncerty Espressivo i Pianissimo.

Program:

  • 16:00 Rodzinne zwiedzanie NOSPR
  • 17:00 Zwiedzanie specjalne "NOSPR na miarę" / trasa dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
  • 18:00 Zwiedzanie zakamarków NOSPR - grupa I
  • 18:20 Zwiedzanie zakamarków NOSPR - grupa II
  • 18:40 Zwiedzanie zakamarków NOSPR - grupa III
  • 19:30 Prezentacja organowa
  • 19:50 Zwiedzanie zakamarków NOSPR - grupa IV
  • 20:20 Koncert Espressivo
  • 21:00 Prezentacja organowa
  • 21:20 Zwiedzanie zakamarków NOSPR - grupa V
  • 21:50 Koncert Pianissimo
  • 22:30 Prezentacja organowa
  • 22:50 Zwiedzanie zakamarków NOSPR - grupa VI

Noc z duchami historii w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Czeka nas niezapomniana podróż w czasie podczas Nocy Muzeów 2025 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Tegoroczna edycja, zatytułowana "Noc z duchami historii", zaprasza do odkrywania tajemnic przeszłości, legend i niedopowiedzianych opowieści, które kryją się w murach muzeum. Będą spotkania z historycznymi postaciami, pokazy szermierki i tańca dawnego, interaktywne gry terenowe oraz specjalne ekspozycje, które ożywią ducha historii.

W programie znajdują liczne atrakcje dla każdego, od najmłodszych odkrywców po pasjonatów historii i sztuki. Gośce zgłębią bytomskie legendy, poznają tajemnice średniowiecznego miasta, przyjrzą się fascynującemu światu sów i węży, a także będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i tanecznych. Nie zabraknie również filmowych projekcji, które przybliżą sylwetki zasłużonych bytomian i ważne wydarzenia z historii regionu.

Noc Muzeów w Fabryce Porcelany

Fabryka Porcelany otworzy swoje podwoje dla spragnionych kulturalnych wrażeń podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów. Od godziny 18:00 goście będą mieli niepowtarzalną okazję zanurzyć się w fascynujący świat porcelany, odkryć sekrety dawnych rzemieślników i poczuć wyjątkowy klimat industrialnych wnętrz. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który pozwoli spojrzeć na porcelanę i samą fabrykę z zupełnie nowej perspektywy.

W programie znalazło się zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem, w tym dostęp do niedostępnych na co dzień miejsc, takich jak piecownia, gdzie nadal wypala się zdobienia na porcelanie. Uczestnicy będą mogli obejrzeć film prezentujący proces produkcji porcelany, a także zanurzyć się w świat fotografii Joanny Nowickiej, połączonej ze słuchowiskiem "Siedem warstw jesieni", inspirowanym rozmowami z kobietami, które przez lata tworzyły porcelanowe arcydzieła w fabryce. Dla miłośników przygód przygotowano grę terenową z Bebokiem Boguciem, która pozwoli odkryć zakamarki fabryki w zupełnie nowy sposób. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów, która odbędzie się w tym roku z bogatym programem edukacyjnym i artystycznym. Od godziny 14:00 do 23:00 zwiedzający będą mieli okazję bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą, prezentującą multimedialną ekspozycję o stanie wojennym i pacyfikacji kopalni "Wujek". Ponadto, na uczestników czekają kreatywne warsztaty plastyczne i drukarskie, nawiązujące do tematyki górniczej i technik stosowanych w podziemnych drukarniach w PRL, a także spotkanie Klubu Gier Historycznych, gdzie będzie można nauczyć się i zagrać w gry planszowe.

W programie przewidziano również wizyty z przewodnikiem w chodniku szkoleniowym i budynku ratowników górniczych, a także w historycznych miejscach związanych z pacyfikacją strajku w kopalni "Wujek" (obowiązują zapisy). Muzyczną oprawę zapewnią koncerty Kornelii Czerwiec, zwyciężczyni ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności, oraz Orkiestry Górniczej KWK "Wujek". Wieczór uświetni otwarcie wystawy fotografii Jana Czypionki, autora albumu "Życie podejrzane", prezentującej autentyczne portrety górników.

Noc Muzeów w Muzeum w Tarnowskich Górach

Głównym punktem Nocy Muzeów 2025 w Muzeum w Tarnowskich Górach będzie nowo otwarta wystawa "Uwikłani. Losy mieszkańców powiatu tarnogórskiego w czasie II wojny światowej". Wydarzenia, zaplanowane nie tylko w przestrzeniach Muzeum, ale także na Rynku i w Kościele Zbawiciela, zapewnią bogaty wachlarz atrakcji dla wszystkich miłośników historii i kultury. Oprócz bezpłatnego wstępu na wystawy, zwiedzający będą mogli uczestniczyć w koncercie, podziwiać stanowiska grup rekonstrukcyjnych i tematycznych oraz wysłuchać interesujących wykładów.

Na tarnogórskim Rynku, od godziny 17:00, zabrzmi muzyka w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a oficjalne otwarcie Nocy Muzeów nastąpi o godzinie 18:00. Przez całe popołudnie i wieczór będzie można podziwiać stanowiska grup rekonstrukcyjnych, prezentujących umundurowanie, uzbrojenie i sprzęt wojskowy z okresu II wojny światowej. W muzeum zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Uwikłani" oraz wykład dr. Mirosława Węckiego na temat ruchu oporu w powiecie tarnogórskim. W Kościele Zbawiciela odbędzie się wykład ks. Sebastiana Mendroka na temat "Plag egipskich", a także możliwość zwiedzania świątyni.

Noc Muzeów w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na wieczór pełen blasku, emocji i wyjątkowej atmosfery, którego nie da się zapomnieć. Zabytkowe wnętrza rezydencji przemienią się w teatralną scenę, gdzie nastrój, dźwięki i światło stworzą magiczną aurę. To niepowtarzalna okazja, by wkroczyć w świat arystokratycznej rezydencji i poczuć klimat minionych epok, kiedy pałac tętnił życiem, rozmowami, muzyką i blaskiem świec.

Zwiedzający przeniosą się do XIX i początku XX wieku, spacerując po salonach i prywatnych apartamentach książęcych oraz cesarskich, których wystrój do dziś zachwyca autentyzmem i bogactwem detali. Szczególną atrakcją wieczoru będzie Zbrojownia ukryta w gotyckich podziemiach Zamku, gdzie zgromadzono imponującą kolekcję historycznego uzbrojenia. Ponadto, Stajnie Książęce staną się przestrzenią spotkania z kulturą i sztuką, wypełnioną muzyką na żywo oraz tańcem w wykonaniu uczniów i nauczycieli Ogniska Muzycznego w Pszczynie, oraz utalentowanych tancerek z Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku-Białej.

Otwarcie nowego sezonu w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Zobaczcie zdjęcia.

Śląsk Radio ESKA Google News