Powódź w Polsce
Południe Polski zmaga się z wielką wodą, zalanych jest wiele miejscowości. W wielu miejscach trwa ewakuacja ludności.
- Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - zapowiedział Donald Tusk w niedzielę wieczorem.
Jak mówił konstytucjonalista z UW dr hab. Jacek Zaleśny, wprowadzenie stanu klęski żywiołowej powoduje zmiany w podziale kompetencji między organami władzy. Władza rządowa, a przede wszystkim wojewoda, przejmuje zarządzanie kryzysowe i może wydawać wiążące polecenia władzy samorządowej.
Polecany artykuł:
W poniedziałek zaczął obowiązywać stan klęski żywiołowej
- Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na okres 30 dni, licząc od dzisiaj, tj. od poniedziałku - ogłosił Donald Tusk na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów we Wrocławiu.
Jakie powiaty obejmuje?
- w województwie dolnośląskim: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych oraz Jelenią Górę,
- w województwie opolskim: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim,
- w województwie śląskim: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
DODANO KOLEJNE POWIATY
We wtorek podjęto decyzję o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o powiaty: lubański, dzierżoniowski, świdnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski
Zobacz, jak wyglądają Chałupki zalane i odcięte od świata: