Stadion dla GKS Katowice rośnie jak na drożdżach. Zobaczcie postępy prac [WIDEO, ZDJĘCIA]

i

Autor: UM Katowice/NDI Stadion dla GKS Katowice rośnie jak na drożdżach. Zobaczcie postępy prac [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stadion dla GKS Katowice rośnie jak na drożdżach. Zobaczcie postępy prac [WIDEO, ZDJĘCIA]

2023-02-21 13:36

Trwa budowa nowego stadionu miejskiego w Katowicach, na którym w przyszłości swoje mecze będzie rozgrywać GKS Katowice. Obecnie trwa montaż trybun oraz klatek schodowych hali sportowej. A to nie wszystkie prace, jakie toczą się na placu budowy.

Powstaje nowy stadion GKS Katowice. Postępy prac

Rok minął od wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowego stadionu miejskiego w Katowicach, z którego będzie korzystać GKS Katowice. Stadion powstaje przy ulicach Bocheńskiego, Upadowej i Dobrego Urobku. Inwestycję realizuje firma NDI, która ma do wykonania stadion z trybunami, mieszczącymi 15 tysięcy kibiców, halę widowiskowo-sportową z blisko 3-tysięczną widownią, plac główny, dwa pełnowymiarowe boiska szkoleniowe, a także parking dla 11 autokarów i 252 samochodów osobowych. Miasto właśnie opublikowało filmik przygotowany przez wykonawcę, który pokazuje postępy prac na budowie. 

Kończymy już fundamenty pod konstrukcję budynku hali. Jednocześnie w rejonie boiska sportowego montujemy trybuny składające się z belek zębatych oraz płyt audytoryjnych o rozpiętości ponad 9 metrów oraz masie 12 ton. Po przeciwnej stronie hali powstaje czwarta z siedmiu klatek schodowych, którymi będzie można dostać się na różne kondygnacje wykonane z płyt HC – mówi Arkadiusz Tuszkowski, dyrektor projektu z Grupy NDI.

W rejonie stadionu trwają roboty żelbetowe. Wykonywane są płyty fundamentowe pod ponad 15-tonowe ściany narożne konstrukcji trybun stadionu, a także ławy i stropy pod konstrukcje trybun.  Na stadionie przygotowywana jest też podbudowa pod murawę boiska, a w gruncie zagłębiane są instalacje. Są też wykonane podziemne tunele. Jeden łączy murawę boiska z szatniami, a drugi ma być przeznaczony dla kibiców gości. 

- W rejonie boisk treningowych trwa wyrównywanie terenu, aby możliwe było wykonanie podbudowy oraz instalacji pod murawą. Zamontowaliśmy 20-metrowe maszty oświetleniowe z technologią oświetlenia LED. Zakończyliśmy też podbudowę pod parkingi oraz drogę dojazdową w warstwie wiążącej wraz z oświetleniem łączącą obiekt z ul. Bocheńskiego – relacjonuje Arkadiusz Tuszkowski, dyrektor projektu z Grupy NDI.

Ponadto wykonawca zakończył roboty konstrukcyjne dla podziemnego zbiornika na wodę do celów przeciwpożarowych. Prace w pierwszym etapie wartym 268 mln zł powinny zakończyć się z końcem sierpnia 2024 roku. W drugim etapie powstaną cztery boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe.