Z badań dr Rafała Cekiery, socjologa z Wydziału Nauk Społecznych UŚ wynika, że jedynie przed świętami Bożego Narodzenia i świętami wielkanocnymi hasło „spowiedź” wyprzedza w wyszukiwarce Google poszukiwania aplikacji randkowej Tinder.
„Spowiedź” wygrywa też z nazwiskiem popularnej restauratorki i autorki programów kulinarnych Magdy Gessler, ale już nie tak spektakularnie. Co może być spowodowane faktem, że przez świętami ważne są dla nas kulinaria. A pani Gessler - jakby nie było - stała się już symbolem polskiej kuchni.
- O ile w okresie Wielkanocy zdecydowanie częściej wbijamy w wyszukiwarkę "spowiedź", to w okresie Bożego Narodzenia walka pomiędzy Magdą Gessler a hasłem "spowiedź" ciągle trwa – powiedział socjolog.
Jak opowiada dr Cekiera, w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie Polacy znacznie częściej niż hasło „Lewandowski” wpisują w wyszukiwarki takie słowa jak „karp”, „choinka” czy „kolęda”.
- Co ciekawe, w okresie tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia bardzo dynamicznie wzrasta częstotliwość wpisywania w wyszukiwarkę Google takich haseł jak "zwyczaje i tradycje", co może być pośrednim dowodem na to, że wciąż są one dla nas istotne – ocenił socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Jak twierdzi, choć przykłady zaczerpnięte z internetowych wyszukiwarek mają raczej anegdotyczny charakter, mogą jednak prowadzić do wniosku, że dla znacznej części Polaków święta mają charakter religijny i tradycyjny, a nie jedynie komercyjny i konsumpcyjny.
Dr Cekiera przytoczył wyniki badań CBOS-u, z których wynika, że w ub. roku spowiedź przed świętami deklarowało 59 proc. Polaków, modlitwę i czytanie Biblii 60 proc., a śpiewanie kolęd 70 proc.
Zmniejsza się natomiast liczba uczestników Pasterki – ćwierć wieku temu udział w niej deklarowało 80 proc. Polaków, w 2019 roku 66 proc., a w roku ubiegłym 53 proc.
- Trzeba jednak stwierdzić, że większość zwyczajów świątecznych, które nie mają wprost charakteru religijnego, jest powszechna i są one wspólne dla niemal wszystkich Polaków. To m.in. składanie sobie życzeń w Wigilię, spożywanie w tym dniu tradycyjnych potraw, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, przygotowanie prezentów, często także odwiedzanie grobów zmarłych – podsumował dr Rafał Cekiera z Uniwersytetu Śląskiego. (PAP)