To efekt porozumienia zawartego pomiędzy tymi placówkami.
- Chcemy aby pacjent, który ma objawy udaru, a mieści się w tak zwanym okienku terapeutycznym, czyli do 6 godzin jest to czas od momentu wystąpienia objawów do udzielenia tej fachowej pomocy medycznej, żeby pacjent trafił do jak najlepszego ośrodka, który jest w stanie wykonać u niego najbardziej nowoczesną terapię w świeżym udarze mózgu, a mianowicie trombektomię mechaniczną. Mamy to szczęście, że na terenie miasta Sosnowca od kilkunastu tygodni Szpital świętej Barbary ma możliwość wykonania terapii - powiedział nam dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Klaudiusz Nadolny.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 jest jednym z 27 w kraju centrów udarowych leczącym ostry udar niedokrwienny za pomocą trombektomii mechanicznej. To wynik decyzji Ministerstwa Zdrowia, które rozszerzyło realizowany od 2018 roku pilotaż tejże procedury.Trombektomia mechaniczna to najnowsza forma leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega na mechanicznym usunięciu skrzepu, czyli udrożnieniu zatkanego naczynia. Standardową metodą leczenia udaru jest tromboliza - to rozpuszczanie skrzepliny za pomocą podanego dożylnie leku przeciwkrzepliwego. Nie zawsze jest ona skuteczna i nie u wszystkich pacjentów można ją zastosować.
- Zależy nam, by pacjenci z rozpoznaniem udaru mogli trafić do specjalistycznego ośrodka, który spełnia wszystkie wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia, dysponuje odpowiednim sprzętem (tomograf, angiograf, rezonans magnetyczny) oraz odpowiednią liczbą specjalistów (radiolog, neurolog, neurochirurg, kardiolog, chirurg naczyniowy). - dodaje Bartosz Straszak - p.o. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.
Wykonywanie procedury trombektomii mechanicznej nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie nowo zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu angiograf sufitowy o wartości niespełna 4,5 miliona złotych, który został zakupiony z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Jest urządzeniem, którego szerokie możliwości pozwalają sprostać najnowszym wymaganiom angiografii i małoinwazyjnych zabiegów naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem radiologii zabiegowej i chirurgii naczyniowej.
Zastosowane w nim innowacyjne technologie sprzętowe i programowe umożliwiają połączenie inteligentnych rozwiązań i łatwości obsługi, pozwalając z jednej strony na zwiększenie produktywności, z drugiej – na uzyskiwanie lepszych rezultatów klinicznych.
- Skuteczność trombolizy i trombektomii jest wielokrotnie większa w pierwszej godzinie zastosowania leczenia – wyjaśniał dr n. med. Paweł Gruenpeter, kierownik Oddziału Neurologii WSS5.
W Polsce rocznie dochodzi do ponad 100 000 udarów. To tylko przypadki zdiagnozowane, rzeczywista skala jest znacznie większa.