Ciąża

i

Autor: Pixabay.com

Sosnowiec. Od 15 marca rusza nabór w kolejnej edycji miejskiego programu in vitro

2023-03-08 10:42

Do tej pory w ramach miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Sosnowcu urodziło się 35 dzieci. Aktualnie w ciąży są kolejne cztery osoby. Już 15 marca rozpocznie się nabór wniosków w tegorocznej edycji programu. Na dofinansowanie może liczyć 40 par.

W środę, 8 marca 2023 r. Urząd Miasta w Sosnowcu poinformował, że w tym roku program będzie realizować pięć klinik: GynCentrum (z ośrodkami w Sosnowcu, Katowicach, Częstochowie i w Bielsku-Białej), Medi Partner Katowice, Centrum Medycyny Rozrodu Artvimed w Krakowie, Centrum Bocian (z ośrodkami w Białymstoku, Katowicach i Warszawie) oraz Provita z Katowic.

Sosnowiecki samorząd pilotażowo wspierał leczenie niepłodności metodą in vitro od 2013 r. Następnie wsparcie było realizowane w ramach programu krajowego, który zakończył się w połowie 2016 r. Rok później Sosnowiec uruchomił miejski program wsparcia i teraz trwa jego edycja zaplanowana na lata 2021-2024, w której na dofinansowanie może liczyć łącznie 160 par.

Podtrzymaliśmy wsparcie finansowe miasta i nadal rocznie będziemy przeznaczać na ten cel około 200 tys. zł. W w sumie w latach 2021-2024 miasto wesprze pary starające się o własne potomstwo kwotą około 800 tys. zł – poinformował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Udział w miejskim programie in vitro w Sosnowcu

Kryteria udziału w programie to m.in. wiek kobiety w przedziale 23-40 lat według rocznika urodzenia (dopuszcza się zmianę kryterium wieku w przypadku medycznego uzasadnienia), rezerwa jajnikowa mierzona stężeniem AMH powyżej 0,7 ng/ml, udokumentowane przeprowadzenie pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję, bezskuteczne leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.

Pary muszą być w związku małżeńskim lub partnerskim, a w dniu kwalifikacji do programu co najmniej jedna z tych osób musi od roku mieszkać w Sosnowcu. O zakwalifikowaniu do programu zdecyduje kolejność zgłoszeń, liczona od daty i godziny złożenia przez parę wniosku i oświadczenia, czyli od godziny ósmej 15 marca.

Sosnowiec wdrożył miejski program dofinansowania in vitro jako drugi samorząd w województwie śląskim. Pierwszym miastem była Częstochowa, która dopłaca mieszkańcom do takich zabiegów już od kilkunastu lat. Miejskie programy in vitro realizowanie są też w Tychach i Pyskowicach.