Co powstanie w dawnym Domu Partii w Bytomiu?
W piątek, 4 października bytomski magistrat przekazał dobre wieści dla miłośników bytomskiej architektury. Dawny Dom Partii mieszczący się przy ulicy Żeromskiego ma nowego właściciela, a co ważniejsze, dostrzegł on potencjał tego miejsca.
Do Placu Akademickiego mam duży sentyment, bo swego czasu mieszkała tu moja rodzina. Także tu realizowaliśmy prace polegające na zagospodarowaniu poddaszy na mieszkania. Kiedy pojawiła się możliwość zainwestowania w budynek przy Żeromskiego 23-25, nie zastanawialiśmy się długo. Co więcej, przystępując do licytacji, mieliśmy już wstępną koncepcję zagospodarowania budynku – opowiada Wojciech Gacek, udziałowiec i główny wykonawca remontu kamienicy.
Warto przypomnieć, że nowy właściciel budynku przy ul. Żeromskiego 23-25 wyremontował też kamienicę przy ul. Wrocławskiej, gdzie powstało dziesięć mieszkań. Kończy też remont budynku przy ul. Katowickiej 23.
Wojciech Gacek zamierza stworzyć w budynku dawnego Domu Partii kilkadziesiąt mieszkań, z czego największe mogłoby mieć nawet 200 mkw. Na najwyższej kondygnacji, która ma 6 m wysokości, powstaną dwupoziomowe penthausy. Inwestor planuje też windy i podziemny parking.
Nie traktujemy tej inwestycji tylko jako biznesu. Tak samo jak wszystkim bytomianom zależy mi na tym, żeby miejsce to dostało drugą szansę. Bytom się zmienia, a to nasza kolejna cegiełka, którą dokładamy do zmiany wizerunku miasta, z którym się utożsamiamy i na którym nam zależy – tłumaczy Gacek.
Przed inwestorem ogrom pracy. Na samym początku będzie musiał załatwić formalności związane z pozwoleniami na budowę, a następnie skonsultować się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, bo budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego jako element zespołu zabudowy pl. Akademickiego ukształtowanego w pierwszej połowie XX wieku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2027 rok.
Zobaczcie, jak obecnie prezentuje się budynek Dawnego Domu Partii w Bytomiu.
Historia Domu Partii w Bytomiu
Okazały budynek przy ul. Żeromskiego to siedziba dawnego Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego (Knappschafts -Berufsgenossenschaft) wybudowany w 1910 roku w stylu modernistycznym według projektu Paula Spillera. Przez lata budynek zmieniał swoich użytkowników, a wraz z nimi zmieniał się też jego wygląd.
Na rozległych korytarzach, którymi poruszali się m.in. członkowie stowarzyszenia brackiego, a potem działacze i działaczki Komitetu Miejskiego PZPR, widać też ślady nigdy niedokończonego remontu, jaki w latach 90 rozpoczął ówczesny właściciel z myślą o utworzeniu tam siedziby banku.
Bank nigdy tu nie powstał, a z biegiem lat budynek popadł w zapomnienie. W 2024 roku wystawiony został na licytację komorniczą, a następnie trafił w ręce inwestorów, którzy od dawna już zacierali na niego ręce.
Źródło: UM w Bytomiu