Śląskie: Zmarł Mieczysław Radoń - legenda wśród ratowników górskich

i

Autor: Archiwum/GOPR Beskidy Śląskie: Zmarł Mieczysław Radoń - legenda wśród ratowników górskich

Wydarzenia

Śląskie: Zmarł Mieczysław Radoń - legenda wśród ratowników górskich

2024-03-10 11:02

W wieku 98 lat odszedł Mieczysław Radoń - wieloletni zasłużony ratownik Grupy Beskidzkiej, Członek Honorowy GOPR. Za swoją pracę i działalność był wielokrotnie odznaczany. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 11 marca.

Żałoba w GOPR Beskidy. Zmarła wybitna postać

Mieczysław Radoń zmarł w czwartek, 7 marca na wieczny dyżur w wieku 98 lat. Wybitna postać beskidzkiego ratownictwa górskiego urodziła się w 1925 roku w Izdebniku. Od najmłodszych lat był związany z górami i narciarstwem. W okresie powojennym wyjechał do Szklarskiej Poręby, gdzie przyjął się w 1949 roku do pracy w Funduszu Wczasów Pracowniczych. W ścisłej ówcześnie strefie przygranicznej ruch turystyczny opierał się tylko na wycieczkach zorganizowanych. Prowadził je właśnie Mieczystaw Radoń w latach 40-tych i 50-tych. Uczył też wtedy narciarstwa. 

W 1951 roku został wysłany przez Fundusz Wczasów Ratowniczych na kurs ratownictwa górskiego. 

Po jego zakończeniu ustalono, że uczestnicy zostają wprowadzeni do Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR, jednak będą działać w poszczególnych rejonach poza Tatrami. W 1952 roku, kiedy powołano 3 Grupy Regionalne GOPR (Beskidzką, Sudecką oraz Krynicką), został współzałożycielem Grupy Sudeckiej (stało się to po kursie ratownictwa w grudniu 1952 roku, obecnie Grupy: GOPR Karkonosze, Grupa Sudecka GOPR), w której służył do roku 1956 - do momentu podjęcia decyzji o przeniesieniu się w Beskidy - wspominają beskidzcy GOPR-owcy.

Mieczysław Radoń wychował pokolenia ratowników

W Beskidach zakochał się dosłownie i w przenośni. Tu się ożenił i tu zaczął pracę zawodową pozostając cały czas ratownikiem ochotnikiem. Pełnił wiele funkcji na szczeblach lokalnych i wojewódzkich w Bielsku-Białej i Katowicach. Organizował, a zarazem był wykładowcą kursów przodowników turystyki, a także rajdów i złazów turystyczno-krajoznawczych dla młodzieży i dorosłych. Kierował osobiście wieloma wyprawami poszukiwawczymi i akcjami ratunkowymi, które doprowadziły do uratowania ludzkiego życia.

Jak przyznają beskidzcy GOPR-owcy, jego praca oraz wysokie wymagania stawiane innym ratownikom przyczyniły się do uratowania wielu ludzkich żyć. Za swoją działalność został wielokrotnie odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Zasłużony Działacz Turystyki w stopniu złotym, Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego, Złotą Odznaką GOPR oraz Złota Odznaką PTTK.

Pogrzeb Mieczysława Radonia odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 11 marca o godz. 13:00 w Kościele św. Stanisława w Starym Bielsku.

Kochasz góry? Sprawdź, ile o nich wiesz. Tylko ekspert rozwiąże ten quiz
Pytanie 1 z 8
Dokładnie nie wiadomo kiedy pierwszy raz zdobyto Mount Everest, ale przypuszcza się, że w…