Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: OrnaW/pixabay.com

Śląskie: Zakażeń koronawirusem z dnia na dzień jest coraz mniej, ale nadal nie jest dobrze [RAPORT]

2021-04-14 11:33

W województwie śląskim z dnia na dzień jest coraz mniej przypadków zakażenia koronawirusem, spadła też liczba wyjazdów karetek pogotowia do covidowych pacjentów, ale nadal nie jest dobrze. Szczegóły w naszym artykule.

Na oddziałach covidowych i w szpitalach tymczasowych zajętych jest ponad 4 i pół tysiąca łóżek, w tym prawie wszystkie respiratorowe. Wolnych na ten moment jest jedynie 30.

- Te stany pacjentów niestety są w bardzo wysokich liczbach poważne, ciężkie i bardzo ciężkie - ówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Na szczęście nie brakuje specjalistycznego sprzętu.

- Sprzętu medycznego jest bardzo dużo w województwie śląskim, zarówno tego dostarczonego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, jak i zakupy ze środków rządowych, zakupy ze środków samorządowych, jak i własnych szpitali spowodowały, że infrastruktura szpitalna pod kątem sprzętu medycznego jest bardzo bogata - dodaje wojewoda.

Problem w tym, że nie ma go kto obsługiwać.

- Największym takim wąskim gardłem jest oczywiście specjalistyczny personel do obsługi takich urządzeń jak respiratory, szczegółowo mówiąc obsługa na oddziałach intensywnej terapii - mówi wojewoda i dodaje - staramy się znaleźć złoty środek, tak aby liczba respiratorów i liczba miejsc covidowych była wystarczająca dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

W najbliższych dniach w regionie zostanie utworzonych 30 kolejnych miejsc respiratorowych.

W całym województwie śląskim wolnych jest zaledwie 15% łóżek.

W sumie w całym woj. śląskim jest 5447 łóżek covidowych, w tym 497 respiratorowych. Wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 na ten moment jest jedynie 806, w tym 30 respiratorowych.

W szpitalach tymczasowych przyda się każda para rąk.

- Potrzebujemy osób nie tylko z wykształceniem strikte medycznym, ale tak naprawdę wszystkich, którzy mają jakiekolwiek doświadczenie w opiece nad pacjentami - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

W tej chwili w szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pomagają m.in. studenci, księża, franciszkanie, kapucyni i siostry zakonne. Ale to wciąż za mało, bo chorych cały czas przybywa.

Śląski Urząd Wojewódzki szuka wolontariuszy.

- Potrzebne są osoby, które pomogą np. w codziennej toalecie leżącemu pacjentowi czy pomogą wyjść chociażby do ubikacji, bo czasem to przerasta możliwości chorego - dodaje Kucharzewska.

Chęć pomocy w szpitalach tymczasowych można zgłosić na stronie szpitaldlaslaska.pl

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Raport z Anteny 14.04