Projekt realizowany jest na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a badania wykonuje Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu.
- Taka akcja pomaga chronić przed zarażeniem koronawirusem osoby najsłabsze, na przykład podopiecznych domów pomocy społecznej – mówiła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego podczas spotkania z dziennikarzami w Tarnowskich Górach przed Domem Pomocy Społecznej „Przyjaźń”. Tam stanął wymazobus, w którym pobierany jest materiał do badań.
Izabela Szeliga, dyrektorka placówki podkreślała, jak ważne jest przeprowadzanie testów przesiewowych. - Pozwala nam to odizolować bezobjawowych nosicieli – mówiła. - Nasi pracownicy są zdyscyplinowani i wykazując jakiekolwiek objawy przeziębienia, nie przychodzą do pracy. Niemniej wiemy wszyscy, że największe zagrożenie stanowią bezobjawowi nosiciele wirusa - dodaje
- Masowe testowanie i izolacja osób z pozytywnym wynikiem to jedyny sposób na powstrzymanie pandemii – dodał Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. - Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od nas samych. Ciągle warto apelować o to, byśmy dostosowywali się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia: nośmy maseczki, myjmy ręce i zachowujmy dystans społeczny - dodaje.
Warto podkreślić, że województwo śląskie, jakie pierwsze w Polsce, wspiera system pomocy społecznej od samego początku wybuchu pandemii w ramach projektu Śląskie Pomaga. Na ten cel władze województwa przeznaczyły ponad 13 milionów złotych. O pomoc zwróciły się do władz województwa domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo lecznicze, zarówno państwowe, jak i prywatne. Dotacje mogli przeznaczyć na dofinansowanie zatrudnienia nowych pracowników, zakup środków ochrony indywidualnej i przedmiotów do walki z COVID 19.