We Włoszech od 14 grudnia 2024 roku obowiązuje nowy kodeks drogowy. Dotyczy kierowców niezależnie od narodowości. Polacy uwielbiają podróże do Włoch i często jeżdżą samochodami więc znajomość zmian w kodeksie drogowym jest obowiązkowa.
Kara za jazdę z telefonem komórkowym w ręku
Kierowcy nagminnie łamią prawo i w czasie kierowania samochodem rozmawiają przez telefon trzymając go przy uchu. Niektórzy nawet piszą SMS. Za prowadzenie samochodu z telefonem komórkowym w ręku grozi mandat w wysokości od 250 do 1000 euro, zawieszenie prawa jazdy na tydzień i do 10 punktów karnych. W przypadku recydywy kara wzrasta do 1400 euro, a prawo jazdy może zostać zawieszone na trzy miesiące.
Mandat zostanie nałożony nawet wówczas, gdy stoimy w korku, lub przed skrzyżowaniem na czerwonym świetle.
Młodzi kierowcy nie wypożyczą ferrari
W popularnych kurortach włoskich mnożą się atrakcje w postaci wypożyczalni szybkich samochodów. Już za kilkaset euro można wypożyczyć na krótką przejażdżkę takie samochody, jak ferrari czy lamborgini. Wygląda na to, że ta atrakcja będzie niedostępna dla nowych młodych kierowców.
W nowym kodeksie drogowym we Włoszech rozszerzono zakaz prowadzenia samochodów z silnikami o dużej mocy, obowiązujący osoby, które niedawno otrzymały prawo jazdy rozszerzono z roku na trzy lata.
Więcej bezpieczeństwa i prewencji, zwalczanie nadużyć i niewłaściwych zachowań oraz prawdziwa edukacja drogowa - tak nowe zasady podsumował minister infrastruktury i transportu, wicepremier Matteo Salvini.
Droższy mandat za parkowanie
W wielu włoskich miastach znalezienie wolnego miejsca do parkowania graniczy z cudem, jeśli nie chcemy wydać majątku na płatne parkingi. Dlatego turyści parkują w miejscach niedozwolonych, mając nadzieję, że unikną mandatu.
Mandat za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla samochodów osób z niepełnosprawnościami wynosi w nowym kodeksie drogowym do 990 euro, a na trasie przejazdu i na przystankach autobusów do 660 euro.
Tak parkują polscy kierowcy
Zobacz zdjęcia
Kara za jazdę pod wpływem alkoholu
Surowe kary grożą za jazdę w stanie nietrzeźwym. W przypadku stężenia alkoholu we krwi od 0,5 do 0,8 promila mandat wynosi do 2170 euro, a towarzyszyć mu będzie odebranie prawa jazdy na okres od trzech do sześciu miesięcy.
Wysokość mandatu wzrasta dwukrotnie w przypadku stwierdzenia od 0,8 do 1,5 promila. Przewidziany jest też areszt do pół roku.
Powyżej 1,5 promila kara sięga 6 tysięcy euro, a dochodzi do niej pół roku aresztu i odebranie prawa jazdy na czas od roku do dwóch lat.
Kierowcy, u których stwierdzono powyżej 0,8 promila mają obowiązek zainstalowania w swoich samochodach blokady alkoholowej, czyli urządzenia uniemożliwiającego uruchomienie silnika pojazdu, gdy wykryty zostaje alkohol w wydychanym powietrzu. Kierowca musi za każdym razem przed włączeniem silnika poddać się kontroli.