ROZRYWKA

Śląskie podwórka lat 90. w animowanej komedii. Jest już pierwszy odcinek animacji "Rojbers"

2025-01-07 11:21

Animacja „Rojbers” to komedia stworzona z myślą o starszej widowni, która z pewnością doceni prawdziwy i nostalgiczny klimat lat 90 i to na śląskich podwórkach. Animacja ma być podróżą po Śląsku sprzed 30 lat. Dla niejednego odbiorcy, wręcz sentymentalną.

Serial rodem z lat 90. na Górnym Śląsku

Lata 90. w Polsce były okresem dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych i kulturowych. To również czas przełomu – z jednej strony proste rozrywki wywodzące się jeszcze z PRL ale już nasycane latami 90., kiedy do Polski przywiało wiatr nowoczesnej Europy. W tamtych czasach ludzie cieszyli się z małych rzeczy, a życie towarzyskie często kwitło na podwórkach, w domach kultury i na lokalnych festynach. I o tym właśnie opowiada nowa animacja, która niedawno trafiła do sieci. Z tym, że opowiada o jednym, polskim regionie - Górnym Śląsku.

Serial „Rojbers” to animacja dla dorosłych, która jest swoistą kwintesencją lat 90. na Śląsku. W domach królowały Pegasusy i Amigi, podwórka były pełne młodych, obiecujących piłkarzy, a najlepsze filmy oglądało się na kasetach VHS. To wszystko, a nawet więcej, pokazuje Dariusz Nojman, twórca nowego serialu, którego akcja osadzona jest w sąsiedztwie familoków, gdzie śledzimy losy trójki przyjaciół z jednego podwórka.

Główni bohaterowie – Knefel (grany przez samego Nojmana), Rafau (Łukasz Kozak) i Toruń (Jan Czogała) – to nastolatkowie mierzący się z codziennością na śląskich podwórkach. Produkcja przenosi widzów, zwłaszcza tych, którzy obecnie mają około 30 lat, w świat młodzieńczych zmagań i beztroski.

"Rojbers" w krzywym zwierciadle pokazuje, jak wyglądało życie na Górnym Śląsku i czas dorastania. To siedzenie na osiedlowej ławce i dłubanie słonecznika, unikanie nietrzeźwych rodziców oraz lokalnych łobuzów i snucie pomysłów na spędzenie kolejnego dnia, niekoniecznie w kreatywny sposób. 

Jak mówią twórcy: "Rojbers" to komedia skierowana do starszych widzów, którzy docenią szczery i autentyczny klimat lat 90. Papierosy, alkohol i cięty język to elementy tamtej codzienności [...] To opowieść, która bawi, wzrusza i wywołuje nostalgię. Jeśli dorastałeś w tamtych czasach, Knefel, Rafau i Toruń przypomną Ci Twoich kumpli z podwórka. A jeśli nie? Cóż, czas poznać, jak wyglądały prawdziwe „dzikie lata” na Śląsku!"

Pierwszy odcinek jest już dostępny w serwisie YouTube:

Test z gwary śląskiej. Tych słów z pewnością nie znasz
Pytanie 1 z 10
Określeniem "ciućmok" Ślązacy nazywają osobę, która:
Polska na ucho
Halemba