Pijany kierowca wjechał w szkolny autobus
Do zdarzenia doszło w czwartek, 22 maja w miejscowości Przyłęk (pow. zawierciański). Kierujący volkswagenem 67-latek zderzył się z autobusem szkolnym. Do akcji zadysponowano patrol policji ze Szczekocin.
Na miejscu policjanci zastali autobus, którym podróżowało dwoje dzieci. Na szczęście żadne z nich nie odniosło obrażeń. Nieco dalej, na prywatnej posesji „zaparkowany” był samochód osobowy, który najpierw staranował ogrodzenie – opowiada podkom. Marta Wnuk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że 67-letni kierowca osobówki zjechał na przeciwległy pas ruchu, zderzył się z autobusem, a następnie wjechał w ogrodzenie. Mężczyzna został przebadany alkomatem – okazało się, że prowadził pod wpływem alkoholu. Urządzenie wskazało ponad 2 promile alkoholu. Natomiast kierowca autobusu był trzeźwy.
Policjanci zatrzymali prawo jazdy 67-latka. Mieszkaniec gminy Szczekociny odpowie za spowodowanie kolizji i prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz dotkliwe kary finansowe.
Ta sytuacja pokazuje, jak w wyniku braku odpowiedzialności jednej osoby, może dojść do tragedii wielu ludzi, dlatego po raz kolejny apelujemy o trzeźwość za kierownicą! Widząc osobę, która spożywała alkohol i chce kierować pojazdem, reagujmy! Być może dzięki nam ktoś nie zginie na drodze. Nie bądźmy bierni w takich sytuacjach! Sięgnijmy po telefon i zadzwońmy na numer alarmowy 112 – apeluje podkom. Marta Wnuk.

Jak jeździć bezpiecznie samochodem? Podstawowe zasady
Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem oznacza umiejętność przewidywania sytuacji na drodze. Trzeba być uważnym, ostrożnym i z ograniczonym zaufaniem traktować innych uczestników ruchu. Bardzo ważny jest stan techniczny naszego pojazdu. Należy regularnie go sprawdzać, a w przypadku usterek od razu je naprawiać. Trzeba też zwracać uwagę na warunki panujące na drodze i dostosowywać do nich styl jazdy oraz prędkość.
Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady bezpiecznej jazdy samochodem:
- przestrzeganie ograniczeń prędkości, szczególnie w obszarach zabudowanych;
- stosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
- stosowanie się do sygnalizacji na przejazdach kolejowych z zaporami i bez zapór;
- zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze;
- zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz manewry, które wykonują;
- utrzymanie dobrego stanu technicznego pojazdu;
- korzystanie z prawego pasa ruchu, z wyjątkiem sytuacji mijania pojazdów jadących z mniejszą prędkością;
- zapinanie pasów bezpieczeństwa, dziecko przewożone w foteliku ochronnym.