Morawiecki w Czeladzi

i

Autor: Kancelaria Premiera / Facebook

Śląskie: Morawiecki odwiedził szpital, w którym leczeni są żołnierze i cywile z Ukrainy

2022-11-28 19:20

W poniedziałek, 28 listopada 2022 r., premier Mateusz Morawiecki odwiedził Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi . W szpitalu w Czeladzi od września 2022 r. pomoc medyczną otrzymują żołnierze i cywile, którzy zostali ranni w wyniku działań wojennych.

Morawiecki wspominał o finansach publicznych, jakie zostały przekazane na sytuację w ochronie zdrowia. - Pokazuje to skalę naszego wysiłku, pokazuje, jak wiele zaangażowaliśmy w to, aby pojawiły się środki w służbie zdrowia – powiedział Morawiecki.

Modelowy przykład naprawy szpitala

Premier ocenił, że szpital w Czeladzi jest przykładem naprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Kiedyś zadłużona placówka, w ciągu 4-5 lat została w znacznym stopniu wyremontowana i ostatnio pokazuje dodatni wynik finansowy.

Chcemy, aby takie szpitale, jak ten w Czeladzi, były naszymi wizytówkami, bo takiego szpitala nie powstydziłoby się nie tylko żadne miasto w Polsce, ale sądzę, że osiągamy poziom europejski w bardzo wielu wymiarach leczenia pacjentów, a przecież o to nam w tym wszystkim chodzi – mówił premier RP.

Pomoc obywatelom Ukrainy w Czeladzi

Byłem pod ogromnym wrażeniem, z jak wielkim poświęceniem zespoły chirurgów polskich, kanadyjskich i ukraińskich pracują dzień i noc po to, żeby leczyć ukraińskich żołnierzy, którzy tam, na linii frontu, zostali w okrutny sposób przez los potraktowani. Bardzo wszystkim dziękuję, którzy tak pięknie przyczyniają się, żeby leczyć pacjentów i bardzo cieszę się, że są takie wizytówki jak ta w Czeladzi – podkreśla Morawiecki.

Morawiecki podziękował Kanadzie i wszystkim osobom zaangażowanym w Program Pomocy Chirurgicznej Kanada–Ukraina, którzy pracują z polskimi lekarzami przy ratowaniu ukraińskich żołnierzy i cywilów cierpiących wskutek rosyjskiej okupacji i rosyjskich ataków.

Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r., czyli od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, zrealizowała siedem misji medycznych w czterech największych miastach Ukrainy. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie fundacja uznała, że miejscem pracy ochotników z Kanady nie może być już ten kraj i znalazła bazę w Polsce.

Z Kanady do Polski przyjechali anestezjolodzy, chirurdzy ortopedyczni, naczyniowi, specjaliści chirurgii głowy i szyi, twarzoczaszki, neurochirurdzy, specjaliści chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń. Zespół ten wspomaga polsko-ukraińska kadra szpitala w Czeladzi, w tym ukraińscy lekarze, którzy mówią też po polsku i angielsku.