Podróże

Cieszyn to Wenecja Południa. Wąskie uliczki, piękne zabytki i serce Prince Polo

2025-01-20 17:29

Województwo śląskie ma swoją Wenecję. Od lat jest uznawane za najpiękniejsze miasto południowej części Polski, a ilością atrakcji, z których słynie, mogłaby obdzielić kilka dużych miast. No i nie mniej ważna, ale warta odnotowania rzecz - to miejsce, gdzie powstaje najpopularniejszy wafelek w Polsce.

Śląska Wenecja to perełka architektury i... symbol 20‬-złotówki

Ze względu na unikalne położenie i charakterystyczny układ przestrzenny nazywane jest "Wenecją południa". Nie bez przyczyny, bowiem pod względem malowniczych widoków i charakterystycznych wodnych korytarzy jest unikatowe w skali województwa. Co więcej, jedna z jego atrakcji jest symbolem banknotu 20‬-złotowego, z czego niewiele osób do dziś zdaje sobie sprawę. No i to miasto dwóch państw, bowiem od lat jest podzielone między dwa narody, które... są najlepszym dowodem na to, że w jednym mieście można stworzyć dwupaństwową społeczność z korzyścią dla jednych i drugich. Mowa o Cieszynie - mieście, które słynie nie tylko z symbolu umieszczonego na banknocie, ale też z tego, że jest domem... Prince Polo. A to przecież nie wszystkie jego atrakcje. 

Historia Cieszyna. To jedna z najstarszych miejscowości w Polsce

Choć prawa miejskie Cieszyn miał nadane dopiero około 1217 roku, to dzieje tego miasta sięgają IX wieku co sprawia, że jest jedną z najstarszych miejscowości nie tylko w województwie śląskim, ale i w całej Polsce. Według podań, Cieszyn miał zostać założony w 810 roku przez trzech braci: Bolka, Leszka i Cieszka, którzy byli synami czeskiego księcia Lecha. Ich ojciec zginął w walce z wojskami cesarza Karola Wielkiego w 805 roku, najpewniej przy oblężeniu Canburga, siedzibie rodowej księcia Lecha, w dolinie dolnej Ochrzy. Bracia musieli uciekać i dali się w długą tułaczkę, aż w końcu spotkali się u źródła, zwanego później Studnią Trzech Braci, i założyli gród Cieszyn. Tyle legend, bo sercem powstania dzisiejszego Cieszyn jest Góra Zamkowa, gdzie znaleziono najstarsze ślady osadnictwa datowane VI-V w. p.n.e. oraz słowiański gród we wsi Podobora zwanym dzisiaj "Starym Cieszynem". 

Po zniszczeniu Starego Cieszyna przez wojska wielkomorawskie w końcu VIII wieku osadnicy słowiańscy zbudowali na Górze Zamkowej nowe grodzisko obronne, które stało się zapleczem dla odbudowywanego starego grodu. Z czasem zyskało ono na znaczeniu i wraz ze Starym Cieszynem stało się centrum administracyjnym, religijnym i gospodarczym znacznej części Śląska - czytamy w Wikipedii.

W XI wieku powstała tam romańska rotunda pełniąca funkcję kaplicy. Obiekt przetrwał do dziś i widzieli go niemal na własne oczy wszyscy w naszym kraju, bowiem zdobi on rewers banknotu 20-złotowego i dziś znany jest pod nazwą Rotundy św. Mikołaja. 

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

i

Autor: www.slaskie.travel/NBP Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Prawa miejskie Cieszyn otrzymał w 1217 roku. Od końca XIII w. był centrum Księstwa Cieszyńskiego. Przełomowe dla historii tego miasta było panowanie Habsburgów, którzy przejęli nad nim władzę w 1653 po śmierci księżnej Elżbiety Lukrecji, ostatniej z rodu cieszyńskich Piastów. Habsburgowie rządzili Księstwem Cieszyńskim, a później Śląskiem Cieszyńskim aż do zakończenia I wojny światowej. Spór o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego doprowadził do podziału miasta w 1920 r. Leżące na lewym brzegu Olzy przedmieścia weszły w skład Czechosłowacji i utworzyły nowe miasto. Od tego momentu jednolity dotąd organizm rozwija się jako dwa graniczne miasta przedzielone rzeką Olzą: Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Wenecja południa i jej atrakcje. Cieszyn, jakiego nie znacie

Cieszyn bardzo często nazywany jest "Wenecją południa". To zasługa nie tylko unikalnego położenia i charakterystycznego układu miasta, ale też klimatycznych uliczek i malowniczej architektury. Już samo położenie miasta nad rzeką Olzą dodaje mu malowniczego uroku. Cieszyn ma z Wenecją to wspólnego, że tak tam, jak i śląskim mieście, duży wpływ na charakter miasta miał właśnie bieg korytarzy wodnych, czy jak w przypadku Cieszyna, koryta rzeki Olzy. Dzięki temu wzdłuż niej znajdują się piękne promenady. Miasto jest przecięte rzeką, przez co Cieszyn można też nazwać miastem wielu mostów, w tym tego najważniejszego - Mostu na Olzie łączącego Polskę z Czechami jak i Czeski Cieszyn z Polskim Cieszynem. 

Z Wenecją Cieszyn łączy też układ miejski w Starym Mieście składający się wąskich, malowniczych uliczek otaczających zabytkowe kamienice. To plus widok na rzekę może sprawić, że niektórzy turyści czują tam klimat włoskich miast. 

Cieszyn na zdjęciach wygląda pięknie GALERIA

Najważniejsze atrakcje Cieszyna. Co warto zobaczyć? 

Choć Cieszyn nie jest ogromnym miastem, bo jego powierzchnia liczy zaledwie 28,7 tys. m kw. to ja na tak stosunkowo niedużą przestrzeń "Wenecja południa" może się pochwalić bardzo dużą ilością atrakcji, które można, a nawet trzeba zobaczyć. Oczywiście obowiązkowe jest zobaczenie na własne oczy Wzgórza Zamkowego i rotundy św. Mikołaja. Tu nie ma dyskusji i każdy szanujący się turysta powinien tam zajrzeć. Miasto ma do zaoferowania o wiele więcej, włącznie z zobaczenie fabryki Prince Polo, czyli jednego z najpopularniejszych wafelków w naszym kraju. Niestety, w tym przypadku musimy nacieszyć oczy widokiem z zewnątrz, bo zwiedzić jej od środka nie można. Można za to uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych przez Prince Polo, które żywo uczestniczy w życiu miasta. 

A jakie są inne atrakcje? Zapraszamy do poniższej galerii