Śląski ZTM podwoi liczbę solarnych automatów biletowych. Mają być przyjazne dla pasażerów

i

Autor: ZTM Śląski ZTM podwoi liczbę solarnych automatów biletowych. Mają być przyjazne dla pasażerów

Śląski ZTM podwoi liczbę solarnych automatów biletowych. Mają być przyjazne dla pasażerów

2023-03-15 12:37

Zarząd Transportu Metropolitalnego właśnie ogłosił przetarg na zakup kolejnych solarnych automatów biletowych. Obecnie na Śląsku jest ich 135, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ta liczba będzie podwojona do końca tego roku.

Będzie więcej biletomatów zasilanych słońcem. Właśnie ogłoszono przetarg

Śląski ZTM ogłosił w środę 15 marca przetarg na „Elektroniczne systemy sprzedaży biletów na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”. Chodzi o zakup 132 solarnych automatów biletowych, które staną na terenie Śląska w miastach, gdzie za komunikację miejską odpowiada ZTM. Jak przekonuje Klaudia Matuszna, zastępca rzecznika prasowego ZTM, będzie to rozwiązanie korzystne dla pasażerów pod wieloma względami. 

Po pierwsze urządzenia te są punktami sprzedaży działającymi przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Po drugie jest to rozwiązanie efektywne finansowo, ponieważ dzięki temu, że są to automaty solarne, unikamy kosztów związanych chociażby z koniecznością budowy i utrzymania przyłączy elektrycznych. Po trzecie - elastyczność, tzn. ewentualna relokacja urządzenia nie będzie stanowić większej trudności - wymienia kilka zalet. 

Zresztą korzyści ma być więcej. Automaty będą przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Ekran, otwory wrzutowe, czytnik kart płatniczych, miejsce odbioru biletów, znajdować się będą na wysokości 70-120 cm, co ułatwi korzystanie zwłaszcza osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Skorzystają z nich również obcokrajowcy. Urządzenie będzie dostępne w języku niemieckim, angielskim i ukraińskim. 

Biletomaty ZTM: Kupisz w nich wszystkie bilety i zapłacisz BLIK-iem

Nowe automaty w porównaniu do obecnych 135 stojących w różnych miastach, będą też nowocześniejsze z większą ilością funkcji.

  • Kupimy w nich bilety papierowe jak i elektroniczne.
  • Zapłacimy kartą płatniczą jak i BLIK.
  • Oczywiście będzie też możliwość płatności monetami.
  • Ponadto urządzenia będą umożliwiać m.in. zasilenie konta pieniądzem elektronicznym, zapoznanie się z taryfą, czy też sprawdzenie swoich danych w systemie.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy automaty się pojawią i w jakich miejscach. Będzie to uzależnione od dnia rozstrzygnięcia postępowania przetargowego oraz podpisania umowy z wykonawcą. W przypadku lokalizacji będą brane pod uwagę kryterium dotyczące niskiej dostępności do biletów w porównaniu z dużym ruchem pasażerskim. 

Szacunkowa wartość zamówienia, uwzględniająca m.in. dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń, ich integrację z systemem informatycznym oraz 10-letnie utrzymanie, to ok. 16 mln zł brutto. Jeśli wszystko przebiegnie bez problemów, pasażerowie będą mieli do dyspozycji łącznie 267 biletomatów.