Spis treści
- Śląski Maker Space na Plebiscytowej 15: Co to za miejsce?
- Od renowacji mebli po budowę kajaka
- Profesjonalna pracownia rowerowa: Serwis, budowa i szkolenia pod okiem eksperta
- Śląski Maker Space jak giełda rowerowa?
- Darmowe Kawiarenki Naprawcze w Katowicach: Kiedy i dla kogo?
- Śląski Maker Space w Katowicach: Godziny otwarcia i cennik
Śląski Maker Space na Plebiscytowej 15: Co to za miejsce?
W sercu Katowic, przy ulicy Plebiscytowej 15, Fundacja Bobrowe Żeremia otworzyła Śląski Makerspace – miejsce stworzone z myślą o wszystkich, którzy kochają tworzyć, naprawiać i realizować własne, manualne projekty. To przestrzeń dedykowana zarówno doświadczonym majsterkowiczom, jak i osobom, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z DIY.
Jest to przestrzeń, która jest dedykowana dla wszystkich ludzi, którzy lubią się bawić w drewnie, w rowerach i mają jakieś swoje pomysły do realizacji - wyjaśnia Marcin Bober, z Fundacji Bobrowe Żeremia.
Od renowacji mebli po budowę kajaka
Jednym z największych atutów Śląskiego Maker Space jest profesjonalnie wyposażony warsztat stolarski. Niezależnie od tego, czy marzysz o odnowieniu starego fotela, zbudowaniu własnych mebli, czy nawet stworzeniu kajaka – tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.
Na pewno mamy wyposażony w pełni warsztat stolarski i można tutaj remontować, naprawiać, odnawiać, jak i budować własne meble, ale można też robić swoje projekty szkutnicze, jak budować kajaki, kanadyjki, budować sobie wiosła lub inne rzeczy z drewna - podkreśla Marcin Bober i dodaje: Nasz warsztat dysponuje m.in. piłami stołowymi, ukośnicami, piłami taśmowymi, grubościówką i wyrówniarką, a także szerokim wachlarzem narzędzi ręcznych. Nawet jeśli ktoś by chciał zrobić łyżkę z drewna, też będzie w stanie ją wykonać.
Profesjonalna pracownia rowerowa: Serwis, budowa i szkolenia pod okiem eksperta
Drugą specjalnością Śląskiego Maker Space jest kompleksowa pracownia rowerowa, za którą odpowiada dr Tomasz Śliwiński. To idealne miejsce dla każdego cyklisty. - To przestrzeń, która wyróżnia się bogatą możliwością zadbania o swój rower, począwszy od zwykłego serwisu, w tym regulacji przerzutek. Oprócz udostępniania samych narzędzi będziemy też prowadzić warsztaty i szkolenia z napraw rowerów - mówi dr Śliwiński, wiceprezes Fundacji Bobrowe Żeremia.
W pracowni można nie tylko serwisować jednoślad, ale także zbudować własny rower od podstaw, umyć go, skorzystać ze stanowisk do zaplatania i centrowania kół. Do dyspozycji są też zmywalna, malarnia czy piaskarnia do bardziej precyzyjnych prac przy jednośladach.
Śląski Maker Space jak giełda rowerowa?
Twórcy Maker Space mają również nadzieję na stworzenie lokalnej giełdy rowerowej, ale w wymiarze lokalnym. Jak wyjaśnia dr Śliwiński, ma ona skupiać pasjonatów rowerów. Stać się miejscem, gdzie będą mogli się wymieniać częściami i akcesoriami, ale przede wszystkim - swoim doświadczeniem. Szczególny nacisk będzie kładziony na rowery miejskie oraz dziecięce.
Darmowe Kawiarenki Naprawcze w Katowicach: Kiedy i dla kogo?
Rowerowa giełda to jedno, ale kolejnym pomysłem jest organizowanie darmowych Kawiarenek Naprawczych. o świetna okazja, by bezpłatnie skorzystać z narzędzi i wiedzy ekspertów.
Część naszych zajęć jest obecnie organizowana w ramach grantu otrzymanego od miasta Katowice. Te kawiarenki będą odbywać się do połowy czerwca - informuje Bober.
Najbliższe terminy kawiarenek naprawczych w Katowicach to:
- 31 maja
- 7 czerwca
- 14 czerwca
Kawiarenki odbywają się w soboty od godziny 10:00 do 14:00. Co ważne, nie trzeba się wcześniej zapisywać. - Wystarczy przyjść, porozmawiać, zobaczyć, nie ma żadnych zapisów, nie ma list oczekujących ani jakichś limitów, po prostu zapraszamy, przychodźcie - zachęca prezes Fundacji Bobowe Zeremia.
Śląski Maker Space w Katowicach: Godziny otwarcia i cennik
Z przestrzeni Śląskiego Marker Place można korzystać dwa dni w tygodniu odpłatnie: we wtorki oraz w czwartki od 17:00 do 21:00. Koszt to około 50 złotych za roboczogodzinę. Fundacja z czasem będzie chciała poszerzyć swoją ofertę. W przygotowaniu jest warsztat elektroniczny (gdzie będzie można np. zbudować mini robota lub naprawić stare radio), ślusarnia oraz przestrzeń dla osób zainteresowanych szyciem.
Te zapotrzebowanie nie dziwi, bowiem na Plebiscytową 15 przychodzą różni ludzie z różnym zapotrzebowaniem czy pomysłami. Sanki, zepsute szachy czy renowacja starych mebli to tylko czubek góry potrzeb, które z którymi przychodzą mieszkańcy Katowic. - To po prostu otwarta przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą realizować się manualnie - zapewnia na koniec Bober.
