W poniedziałek, 7 listopada 2022 r., w Planetarium Śląskim w Chorzowie odbyła się konferencja prasowa 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Przedstawiono wstępne założenia dotyczące najnowszego festiwalu, oraz potwierdzono termin i miejsce wydarzenia.
Śląski Festiwal Nauki – kolejna edycja
Kolejna edycja święta nauki w Katowicach odbędzie się w dniach 3 – 5 grudnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jak co roku będzie to najważniejsze i jednocześnie największe wydarzenie w regionie o tematyce popularnonaukowej.
W jednym miejscu i czasie spotkają się setki naukowców z całej Polski i zza granicy. Odbędą się liczne wykłady i warsztaty. Dla każdego chętnego wiedza będzie na wyciągnięcie ręki. - Chciałbym, żeby w przyszłości osoby, które spotkają na przystanku jakiegoś naukowca mogły się go zapytać jak żyć i żeby ten naukowiec znał odpowiedź – mówił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.
Stefa węgla w Katowicach
Od 3. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice organizatorzy przygotowują strefy specjalne, czyli przestrzenie poświęcone konkretnym zagadnieniom, które według nich wymagają szczególnej uwagi oraz dyskusji. Do tej pory uczestnicy popularnonaukowego wydarzenia odwiedzili kolejno: strefę kosmiczną (3. ŚFN), strefę klimatu i elektromobilności (4. ŚFN), strefę Lema (5. ŚFN), strefę miasta i wody (5. ŚFN), strefę dostępności (5. ŚFN), ścieżkę zdalnego życia (5. ŚFN). Przy okazji szóstej edycji festiwalu organizatorzy podjęli się ważnego i zarazem kontrowersyjnego tematu. Uważają, że jest on na pewno warty dyskusji i spojrzenia na niego z różnych perspektyw – węgiel.
Organizatorzy podsumowali wszystkie dotychczasowe edycje ŚFN. Łącznie przez 5 edycji Śląskiego Festiwalu Nauki było:
- 500 000 odbiorców online i na miejscu wydarzeń festiwalowych,
- 1179 prelegentów,
- 898 stanowisk pokazowych,
- 889 wykładów,
- 575 warsztatów,
- 500 wystaw oraz
- 152 gości specjalnych.
6. Śląski Festiwal Nauki Katowice organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.