Przed nami spora dawka wiedzy i zabawy nauką w czasie kolejnej, siódmej już edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. W tym roku odbędzie się w dniach od 9 do 11 grudnia Międzynarodowym Centrum Kongresowym, pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”.
Plan festiwalowych dni:
- 9 grudnia (sobota): godz. 10.00–18.00
- 10 grudnia (niedziela): godz. 10.00–18.00
- 11 grudnia (poniedziałek – dzień dla szkół): godz. 8.00–16.00
Różnorodny program wydarzenia, goście specjalni z zagranicy
Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i debaty odbędą się na kilkunastu scenach. W programie festiwalu sześć ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:
- Klimat i środowisko
- Zdrowie i jakość życia
- Przemysły przyszłości
- Innowacje społeczne
- Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe
- Kreacja i krytyka
Katowice odwiedzi sporo zagranicznych gości, a wśród nich m.in.:
- prof. Mike Berners-Lee – światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych
- prof. Derrick de Kerckhove – badacz w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii (STS)
- dr Niamh Shaw – specjalistka od komunikacji STEM, naukowczyni, inżynierka, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce
- prof. Lewis Dartnell – profesor biologii z Oxford University, jego badania dotyczą astrobiologii i poszukiwania życia mikrobiologicznego na Marsie.
Wydarzenie naukowo-artystyczne w Spodku. Nad przygotowanie czuwa m.in. Mioush
Siódmej odsłonie ŚFN towarzyszyć będzie weekend otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, który zapoczątkuje widowisko naukowo-artystyczne obchodów EMNK 2024 - 9 grudnia 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”.
W wydarzeniu wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Nad ostatecznym kształtem widowiska pracować będą: Miuosh – producent muzyczny i jedna z największych w Polsce gwiazd sceny hip-hop; Zbigniew Rokita – znakomity pisarz, dziennikarz i reporter; dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, a także Mateusz Znaniecki – reżyser filmowy i aktor.
Wejściówki już dostępne. Obowiązuje rejestracja
W minionej, szóstej edycji festiwalu, aż 48 tys. uczestników odwiedziło MCK, natomiast dodatkowe 7 tys. śledziło wydarzenie za pośrednictwem transmisji online.
Można już zarejestrować się na ŚFN i pobrać indywidualną, bezpłatną wejściówkę. Obowiązuje ona na wydarzenie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 9–11 grudnia. Aby pobrać wejściówkę, należy zarejestrować się przez formularz: https://t.ly/2B_YO.
Więcej na: facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice, a także na: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/7-sfn-katowice-w-pigulce.