Śląskie potrawy

i

Autor: Albin Marciniak/East News

Quiz

Śląska kuchnia smaczna jak język śląski. Znasz najpopularniejsze dania? QUIZ dla smakoszy

Tradycyjna kuchnia śląska jest smaczna i specyficzna. Czy wiesz, jak nazywają się potrawy? Podajemy śląskie nazwy dań i składników i pytamy, co oznaczają po polsku. Pytania quizowe nie są trudne dla mieszkańców Śląska, a jak poradzą sobie z nimi mieszkańcy innych części Polski?

Śląska kuchnia wielu kojarzy się z najsmaczniejszymi potrawami z dzieciństwa. Można było godzinami patrzeć, jak dania przygotowują babcia z mamą i chłonąć wspaniałe zapachy, a potem mieć w ustach ich niepospolity smak. Potrawy były zwykle proste, ale podawany w taki sposób i z takimi dodatkami, że w każdym domu te same dania smakowały zawsze nieco inaczej. 

Przygotowaliśmy dla Was quiz o śląskiej kuchni i pytamy, czy wiecie, co jedzą Ślązacy. Żeby nie było za łatwo, pytamy o oryginalne nazwy w języku śląskim i liczymy, że podołacie z przetłumaczeniem na polski. 

Wśród wielu pytań pojawiają się takie: z czego robi się wodzionkę, co oznacza słowo grincolg oraz czym są po śląsku wieprzki?

Jesteśmy przekonani, że Ślązacy poradzą sobie z quizem bezbłędnie, ale trudno nam odgadnąć, ile punktów zdobędą osoby spoza Śląska.

QUIZ Co jedzą na Śląsku? Czy znasz śląską kuchnię?

Quizowych pytań jest 10. Jest wśród nich jedno podchwytliwe. Rozwiążcie quiz i nie zapomnijcie pochwalić się wynikiem na Facebooku

Czy wiesz, co jedzą na Śląsku? Rozwiąż QUIZ w języku śląskim

Pytanie 1 z 10
Pitling nie każdemu smakuje. Po polsku to: