Seniorzy na ulicy

i

Autor: Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Śląsk najszybciej się wyludnia w Polsce. Elon Musk pisze o umierającej Europie

2024-11-22 15:38

Górny Śląsk to region, który szybko się wyludnia w Polsce. Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w ciągu najbliższych lat liczba ludzi w województwie śląskim i opolskim spadnie poniżej 4 mln. Co więcej, liczba osób w wieku nieprodukcyjnym przekroczy tych w wieku produkcyjnym. Stale przybywać będzie osób starszych, a dzieci rodzić się będzie coraz mniej.

Górny Śląsk złożony z terenów województwa śląskiego i opolskiego to obecnie region zamieszkały przez ponad 5 mln ludzi. Pod względem liczebności ustępuje jedynie Mazowszu. Statystyki są nieubłagane. Województwo śląskie stanie się największe w kraju tylko przez rozmiar. W perspektywie kilkudziesięciu lat będzie nas mniej aż o ponad 20 proc.! Główny Urząd Statystyczny pokazał prognozy dotyczący ludności w województwach do roku 2060. 

Ile ludzi będzie mieszkać na Śląsku

GUS prowadzi na bieżąco statystyki dotyczące ludności w całej Polsce i w podziale na województwa. Według dokumentu pt. Sytuacja demograficzna Polski, w najbliższych latach należy się spodziewać stałego zmniejszania liczebności mieszkańców kraju. Nie da się ukryć, że dla województwa śląskiego te dane są wyjątkowo niekorzystne.

Na koniec 2010 r. mieszkało tutaj ponad 4,6 mln zł ludzi. Pod koniec 2022 r. - 4,4 mln ludzi. Jeśli tendencja się utrzyma, w 2030 roku w woj. śląskim mieszkać będzie już 4,1 mln ludzi. W kolejnych latach będzie jeszcze gorzej, by w 2060 roku liczba ludności w woj. śląskim zatrzymała się na 3,258 mln.

W woj. opolskim obecnie mieszka 940 tys. ludzi, a w 2060 roku będzie ich już tylko 692 tysiące. 

Te miasta najszybciej wyludniają się w województwie śląskim

Zobacz ranking w galerii zdjęciowej

Europa umiera

Niekorzystne zmiany w demografii widoczne są nie tylko na Śląsku, ale w całej Europie. Znamienny był wpis słynnego biznesmena Elona Muska, który na platformie X opublikował jedno złowieszcze zdanie z mapą pokazującą współczynnik dzietności Europy. 

Europa umiera

- napisał Elon Musk, twórca potęgi SpaceX i Tesli.

Aby społeczeństwo stabilnie utrzymywało swoją populację, współczynnik dzietności powinien oscylować wokół 2,1. Taki wynik gwarantuje prostą zastępowalność pokoleń. Tymczasem w Polsce wynosi on tylko 1,29. 

Zmiany liczby ludności na Śląsku

Zmiana struktury ludności będzie następowała w różnym tempie w poszczególnych województwach, co można zaobserwować, analizując współczynnik obciążenia demograficznego w odniesieniu do ekonomicznych grup wieku, tj. liczbę osób w wieku nieprodukcyjnym (0–17 i 60+/65+) przypadającą na 100 osób w wieku produkcyjnym (18–59/64). Współczynnik ten najszybciej będzie rósł w województwie opolskim, dla którego przewiduje się wzrost z 68 w 2022 r. do 74 w 2030 r. oraz aż do 111 w 2060 r.

Starzenie się populacji opisuje także współczynnik starości demograficznej, tj. odsetek osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej populacji. W Polsce w 2022 r. osoby w tej grupie wieku stanowiły 19,5 proc. populacji. Najszybszy przyrost odsetka osób w wieku 65 lat i więcej do 2060 r. prognozowany jest dla województw warmińsko-mazurskiego oraz opolskiego (powyżej 15 p. proc.)

Ważnym wskaźnikiem jest również indeks starości, będący proporcją między najstarszymi a najmłodszymi generacjami, czyli liczbą osób w wieku 65 lat i więcej przypadającą na 100 osób w wieku 0–14 lat. W 2022 r. indeks starości wynosił w Polsce 126, co oznacza, że na 100 osób w najmłodszej generacji przypada 126 osób w wieku 65 lat i więcej. Indeks starości około lub powyżej 300 przewidywany jest w 2060 r. również dla województwa opolskiego.

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty

Pytanie 1 z 14
Oblaty to tradycyjny śląski przysmak. Wypiekany jest w: