Wybudzenie nietoperza może być śmiertelnie niebezpieczne
Nietoperze, tak jak wiele innych zwierząt, zapadają w sen zimowy, czyli tak zwaną hibernację. Jest to spowodowane brakiem pożywienia w tym okresie. Wyjątkową grupą są nietoperze, które gromadzą zasoby w postaci tłuszczu i w naszej strefie klimatycznej prawie pół roku „przesypiają”. W zależności od gatunku trwa to od października do końca marca, jednak nie jest to dla nich okres łatwy.
Zimowy sen możliwy jest dzięki pasywnemu obniżeniu temperatury ciała, co skutkuje znacznym spowolnieniem funkcji życiowych. Ta strategia wpływa też na ich długowieczność. Nietoperze wybudzają się w trakcie snu w sposób naturalny co pewien czas, który jest charakterystyczny dla danego gatunku. Wybudzanie związane jest ze zwykłymi procesami fizjologicznymi, jednak każde przebudzenie odbywa się kosztem zgromadzonej na okres zimowy i niezbędnej do przetrwania energii. Natura rozplanowała te pobudki w bardzo precyzyjny sposób i każde nadmiarowe wybudzenie, znacznie obniża szanse przeżycia do następnego sezonu.
Apel do turystów, aby nie wchodzili do jaskiń
W Polsce żyje obecnie 27 gatunków nietoperzy. Wszystkie są objęte ścisłą ochroną. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach z tego powodu wydała apel przede wszystkim do organizacji zajmujących się turystyką jaskiniową, aby w okresie hibernacji nietoperzy, czyli od 1 listopada do 15 kwietnia, nie organizowali wycieczek. Dotyczy to też osób, które pasjonują się zwiedzaniem jaskiń. Jest to związane właśnie z cyklem hibernacyjnym nietoperzy. Przerwanie snu nietoperzom może mieć dla nich śmiertelny skutek.