Drugi stopień zagrożenia przed gwałtownymi burzami został wydany dla całego Śląska. Dotyczy szerzej południowo-zachodniej i części centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu i trąb powietrznych.
Burze dzisiaj na Śląsku
Gdzie jest burza? Łowcy burz szczegółowo opisują siłę wiatru, spodziewane opady deszczu oraz kierunek tworzenia superkomórek. Burze dzisiaj nie powinny nas zaskoczyć.
"W środę w ciągu dnia i w pierwszej części nocy z środy na czwartek ciepły sektor układu ww. układu będzie dość szybko przemieszczał się nad Polską z zachodu na wschód. Tuż przed chłodnym frontem atmosferycznym pojawi się ostra zatoka niżowa i strefa silnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze" - informują Łowcy burz.
Gdzie będą burze?
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ostrzega, że burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h. Miejscami grad. Obszarem zagrożonym są następujące miasta i powiaty: będziński, bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, cieszyński, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, lubliniecki, mikołowski, Mysłowice, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, Żory, żywiecki.
Gdzie jest burza? Zagrożenie jest realne
Głównym zagrożeniem podczas burz prognozowanych w środę będą silne porywy wiatru osiągające punktowo prędkość powyżej 100 km/h. Na południowym zachodzie i w centrum kraju mogą pojawić się dobrze wykształcone sygnatury bow echo oraz LEWP, a w liniowym układzie konwekcyjnym może być wbudowanych kilka superkomórek. Oznacza to zdecydowanie wyższe ryzyko wystąpienia silnych, lokalnie niszczących porywów wiatru.
Ponadto w superkomórkach burzowych mogą występować opady gradu o średnicy do 3-4 cm, zwłaszcza w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, na południu woj. łódzkiego i wielkopolskiego.
Nawalne opady deszczu tym razem będą mniejszym zagrożeniem, choć miejscami, zwłaszcza w woj. małopolskim, śląskim i świętokrzyskim wolniejsze przemieszczanie się komórek i układów burzowych w połączeniu z wartościami PW do 34-38 mm może doprowadzić do kilkunastu przypadków lokalnych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej.
Ryzyko trąb powietrznych jest mocno ograniczone przez dość wysoki poziom LCL. Obszarem narażonym na ich powstanie jest południowy zachód i centrum kraju. W pierwszej części nocy burze zaczną ulegać stopniowej dezorganizacji, a następnie zanikowi. Najbardziej aktywne będą wtedy w pasie od Mazur przez wschód Mazowsza po woj. małopolskie.
Mapa burzowa
Na mapie burzowej online szczegółowo widać front atmosferyczny i przemieszczające się chmury wraz z silnymi burzami i wyładowaniami atmosferycznymi.
Ostrzeżenie przed burzami. Alert RCB
Alert RCB został rozesłany do mieszkańców 12 województw, w tym do mieszkańców woj. śląskiego
RCB na swojej stronie internetowej przypomniało, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi; pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami; zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.