Schrony na Śląsku. Zobacz gdzie są

i

Autor: ppoz.pl Schrony na Śląsku. Sprawdź lokalizacje

Lista schronów

Schrony na Śląsku. Gdzie w najbliższej okolicy można szukać schronienia? [LISTA]

2023-04-11 14:31

Schrony na Śląsku można odszukać za pomocą specjalnej aplikacji, w której znajdziemy miejsca, gdzie można szukać schronienia. Mimo że na Śląsku takich miejsc jest najwięcej, to jednak liczba schronów nie zachwyca. Przyjrzeliśmy się 12. śląskim miastom pod kątem liczby schronów i ich lokalizacji.

Na początku kwietnia wiceminister Maciej Wąsik, wspólnie z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem, zaprezentowali wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.

Strażacy w trakcie ogólnopolskich działań zinwentaryzowali 234 735 obiektów budowlanych. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). O ile liczba MDS-ów jest pokaźna, o tyle liczba schronów pozostawia wiele do życzenia.

Schrony dostępne dla mieszkańców Śląska

Woj. śląskie zajęło drugie miejsce pod względem zinwentaryzowanych obiektów schronienia. Przyjrzeliśmy jak sytuacja ze schronami wygląda na Śląsku. Większość schronów znajduje się na terenach wielkich zakładów pracy, takich jak np. kopalnie, huty, albo fabryki.

Zobacz w galerii, gdzie znajdują się schrony i ilu mieszkańców są w stanie pomieścić.

Aplikacja SCHRONY – gdzie jest najbliższy schron?

Razem z informacją dotyczącą inwentaryzacji schronów, ogłoszono uruchomienie aplikacji SCHRONY przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną. - PSP przygotowała aplikację, dzięki której każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Ta aplikacja jest dobrym narzędziem i można od dziś z niej korzystać – poinformował wiceszef MSWiA.

Aplikacja w prosty sposób pokazuje, gdzie znajduje się najbliższe schronienie. Obiekty podzielono na trzy kategorie:

  • MDS - Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami. 
  • Schron - jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. 
  • Ukrycie - jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia.

Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). 

Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). Na terenie całego kraju zewidencjonowano:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 
  • 10 622 budowle ochronne, w tym:- 903 – schrony, - 8 719 – ukrycia.