Wirtualna sala zbrodni w bielskiej uczelni

i

Autor: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Bielsko-Biała

Sala zbrodni w bielskiej uczelni: tu zbierzesz łuski po amunicji i zabezpieczysz ślady krwi. Wirtualnie

2023-04-21 12:10

Jeśli w wirtualnym świecie można strzelać, to równie dobrze można zabezpieczać ślady po strzelaninie. Z takiego założenia wyszły władze Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, które zdecydowały się zainwestować w wyjątkową pracownię. To Wirtualna Sala Zbrodni, gdzie każdy student kryminalistyki może nauczyć się, jak poprawnie zabezpieczyć ślady krwi, włosy i łuski po amunicji.

Wirtualna Sala Zbrodni to miejsce, gdzie studenci mają szansę nauczyć się praktycznych umiejętności, które później mogą wykorzystać w świecie rzeczywistym. Specjalne oprogramowanie umożliwia tworzenie spersonalizowanych scenariuszy, dostosowanych do poziomu zajęć i konkretnego uczestnika.

Mogę tutaj przygotować miejsce konkretnego zdarzenia, umieścić odpowiednie ślady - biologiczne i każde inne - tak, aby student mógł zabezpieczyć wszystkie ślady kryminalistyczne. Każdy student może mieć inne miejsce zdarzenia, a ja na koniec mogę sprawdzić, co i jak wykonał - tłumaczy Dariusz Szydłowski, wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Prawa.

Na uroczyste otwarcie wirtualnej pracowni zaproszono specjalnych gości. W środę 19 kwietnia do WSFiP zawitali m.in. senator Agnieszka Gordoń-Komor, posłowie Mirosław Nykiel, Małgorzata Pępek i Przemysław Drabek oraz Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Profesjonalnie przygotowane służby są nam bardzo potrzebne. Życzyłbym sobie, aby zdobyte tutaj umiejętności były wykorzystywane jak najrzadziej, ale świat nie jest idealny. Mam nadzieję, że ten sprzęt i ta sala przyczynią się do lepszego i bardziej interesującego dla studentów nabywania umiejętności zawodowych - komentował prezydent Klimaszewski.

Bielska uczelnia realizowała dwa projekty. Pierwszy pod nazwą "Dostosowanie oferty edukacyjnej WSFiP w Bielsku-Białej do potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa" rozpoczął się w 2018 roku i kosztował ok. 2 mln zł. Drugi projekt pt. "Kompleksowy program dostępności WSFiP w Bielsku-Białej" trwa od 2021 roku, a jego wartość to ponad 4,1 mln zł.