Sklepy Reserved, Sinsay, House, Cropp czy Empik wciąż są zamknięte. Spóła LPP negocjuje umowy najmu
Pod koniec kwietnia spółka LPP, właściciel popularnych sklepów odzieżych poinformowała, że podjęcła decyzję o odstąpieniu od części umów dotyczących najmu powierzchni w centrach handlowych w Polsce. Umowy te dotyczą około 29,5% ogólnej powierzchni handlowej wykorzystywanej przez Grupę Kapitałową LPP. Oznacza to, że od poniedziałku 4 maja w niektórych galeriach handlowych mogą być wciąż zamknięte takie sklepy jak:
- Reserved,
- Cropp,
- House,
- Sinsay,
- Mohito
Empik również rozważa wycofanie się z galerii. Nowe standardy w centrach handlowych
Nie jest również tajemnicą, że właściciel sklepów sieci Empik również renegocjuje opłaty czynszowe i nie wyklucza, że jeśli nie znajdzie porozumienia to sklepy Empik w wielu galeriach handlowych w całej Polsce również zostaną zamknięte.
Jak informują właściciele popularnych sklepów, nowa rzeczywistość handlowa po otwarciu centrów handlowych będzie odbiegać od tej, jaką znamy sprzed ogłoszenia pandemii.
- Zakupy w rękawiczkach, maseczkach i przyłbicach i wiele innych obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa wpłyną znacząco na komfort i psychologię zakupów, zniechęcając do nich klientów - uważa gdańska spółka LPP. Dodaje, że przychody w sklepach stacjonarnych prawdopodobnie nie przekroczą nawet 30 proc. zeszłorocznych poziomów w porównywalnych okresach.
Dlatego właśnie spółka LPP liczy na nowe umowy w zakresie wynajmu przestrzeni handlowych.
Brak dostosowania wysokości czynszów do obecnej sytuacji galerii handlowych oznaczałyby konieczność zamykania sklepów, a tym samym zwolnień pracowników, a tego za wszelką cenę staramy się uniknąć. Od kilku tygodni głośno mówimy o tragicznej sytuacji całego sektora handlu i usług. Jeśli chcemy obronić miejsca pracy, musimy jak najszybciej dostosować warunki prowadzenia działalności handlowej, w tym w szczególności kosztów najmu, do nowej rzeczywistości. Każdy dzień zwłoki w tej sprawie zwiększa ryzyko gigantycznej fali zwolnień. Dlatego musimy podejmować decyzje tu i teraz, opierając się na dostępnych metodach i bazując na dotychczasowej wiedzy o długotrwałych skutkach epidemii – komentuje Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP.
Gdzie są otwarte sklepy Reserverd, House, Cropp i Sinsay?
Spółka uważa, że obowiązujące umowy są nieadekwatne do nowych okoliczności w jakich funkcjonować będą galerie handlowe oraz użytkownicy powierzchni w tych galeriach. Czy to oznacza koniec galerii handlowych jakie znamy?
Jeśli właściciele centrów handlowych, nie dokonają weryfikacji sposobu rozliczania kosztów najmu, zmuszeni będziemy zlikwidować sklepy. Wciąż jednak wierzymy, że w oparciu o konstruktywny dialog z centrami handlowymi uda nam się wypracować rozwiązania uczciwe dla obu stron – dodaje Sławomir Łoboda.
Wiemy, że popularne sklepy takie jak Reserved, Sinsay, Cropp czy House nie zostały otwarte w największych galeriach handlowych na Śląsku. Poniżej lista salonów z odzieżą właściciela LPP otwarte 4 maja w miastach województwa śląskiego:
Reserved
- Bytom – Plejada
- Czechowice-Dziedzice – Stara Kablownia
- Gliwice – Europa Centralna, Forum
- Jaworzno – Galeria Galena
- Mysłowice – Quick Park
Cropp
- Bytom – Plejada
- Czechowice-Dziedzice - Stara Kablownia
- Gliwice - Europa Centralna, Forum
- Jaworzno - Galeria Galena
- Mysłowice - Quick Park
- Sosnowiec – Plejada
- Wodzisław Śląski - Galeria Karuzela
- Żywiec - Galeria Lider
House
- Bytom - Plejada
- Gliwice - Europa Centralna, Forum
- Jaworzno - Galeria Galena
- Sosnowiec – Plejada
- Wodzisław Śląski – Karuzela
Mohito
- Gliwice Forum
- Jaworzno Galeria Galena
- Wodzisław Śląski Karuzela
Sinsay
- Czechowice-Dziedzice - Stara Kablownia
- Gliwice - Europa Centralna, Forum
- Jaworzno - Galeria Galena
- Mysłowice - Quick Park
- Sosnowiec - Plejada
- Żory - Retail Park
Otwarcie sklepów w galeriach handlowych od 4 maja. Jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa?
Według najnowszych rządowych wytycznych w galeriach handlowych muszą zostać zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa i środki sanitarne. Oznacza to, że zakupy nie będą przebiegały w taki sam sposób jak byliśmy to tego przyzwyczajeni jeszcze kilka tygodni temu. Jakie ograniczenia i środki bezpieczeństwa obowiązują w galeriach handlowych:
- w sklepie może przebywać jedna osoba na 15 mkw,
- stanowiska pracy powinny być zlokalizowane w odległości minimum 2 metry od klientów,
- rekomendowana jest praca sprzedawców w systemie zmianowym - tak, by grupy nie mieszały się między sobą,
- klienci powinni mieć możliwość zakupu maseczek wewnątrz galerii,
- pojemniki z płynem do dezynfekowania rąk powinny znajdować się przy wejściach, w toaletach i przy kasach,
- operator sklepu powinien zapewnić rękawiczki dla klientów,
- klienci są zobligowano do parkowania na co drugim miejscu,
- nie wolno korzystać z kącików zabaw, fontann, szatni, przechowalni przedmiotów.