Polski rząd zapowiada, że w drugim kwartale tego roku rozpocznie pracę nad ustawą dotyczącą emerytury honorowej. To specjalna emerytura, która jest przyznawana osobom, które ukończyły 100 lat. Z czego wynikają zmiany? Ano z tego, że do tej pory emerytura honorowa nie była zapewniana przez odpowiednie regulacje w ustawie, przez co przyszłość stulatków była często niepewna i nieprzewidywalna.
Emerytura honorowa - wiadomo, jak ma wyglądać ustawa
Za nową ustawę, która będzie regulować warunki otrzymywania emerytury honorowej, będzie odpowiadać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według informacji tvn24.pl, rozpoczęcie prac nad tym ma nastąpić w drugim kwartale tego roku. Obecnie te świadczenia są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i są traktowane jako świadczenia w drodze wyjątku.
Zasadność jej stosowania była potwierdzana przez kolejnych ministrów właściwych do spraw zabezpieczenia społecznego - można przeczytać na stronie ZUS.
Słowem - wypłacanie emerytur honorowych nie jest odpowiednio zabezpieczone w zapisach prawa, co też rząd chce teraz zmienić.
W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie, nie zaś - w akcie prawa wewnętrznego, podjętym kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych - wyjaśnia ministerstwo na stronie rządowej.
Ile dostaniemy w ramach emerytury honorowej?
Poza zapisem w ustawie nie powinno się tak naprawdę nic zmienić i stulatkowie będą otrzymywać emeryturę honorową na tych samych zasadach, jak dotychczas. Uprawnieni będą do niej seniorzy i seniorki, którzy:
- są obywatelami Polski,
- ukończyli 100 lat życia,
- w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego świadczenia mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
Rząd proponuje, aby prawo do emerytury honorowej było przyznawane ustawowo z tytułu ukończenia 100 lat. Świadczenie ma tak jak dotychczas nie podlegać waloryzacji. Obecnie co roku jest wyliczana od nowa i za każdym razem przyznawana jest inna kwota, która jest uzależniona od tzw. kwoty bazowej emerytury. Kwota, którą w danym roku po raz pierwszy otrzymają stulatkowie, będzie przyznawana w niezmienionej formie do końca życia.
Obecnie stulatkowie mogą liczyć na kwotę 5540,25 zł brutto. Według danych z listopada, otrzymuje ją 2,9 tys. osób. Po tegorocznej waloryzacji emerytura może wynieść nawet 6246 zł.