Sanatorium w Ustroniu

i

Autor: Grupa American Heart of Poland

Architektura

Ruszył remont piramidy Kos w Ustroniu. Wkrótce na zboczu powstaną nowe

Modernizacja Uzdrowiska Ustroń nabiera tempa. Dopiero co zakończył się remont Narcyza, a już ruszyły prace w Kosie. Odnowione zostanie wnętrze - pojawią się nowe okna, nowoczesne meble i nowy węzeł sanitarny.

Piramidy w Ustroniu przejdą remont. I będzie ich więcej

Grupa American Heart of Poland jest właścicielem Sanatorium Równica, Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia w Ustroniu oraz czterech piramid. W 2023 roku zapowiedziała gruntowną modernizację istniejących obiektów oraz budowę czterech nowych budynków.

Na pierwszy ogień poszły Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy Równica. Prace objęły m.in. remont 3 400 metrów bieżących balkonów, wykonanie izolacji wodnych, malowanie elewacji, wymianę okładzin zewnętrznych i remont tarasu widokowego zlokalizowanego na dachu obiektu.

W marcu zakończyły się prace modernizacyjne w Narcyzie. Słynna piramida przeszła gruntowny remont, by mogła spełniać dzisiejsze standardy i wymogi. A teraz ruszyły roboty budowalne w Kosie.

Tak wygląda projekt rozbudowy słynnych piramid w Ustroniu

Co zmieni się w piramidzie Kos w Ustroniu? 

Projekt modernizacji Kosa obejmuje wyłącznie wnętrze budynku. Dlaczego? Jak tłumaczy portal architektura.murator.pl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jeszcze nie rozpatrzyło odwołania właściciela jednej z piramid do wpisu do rejestru zabytków. Na czas rozpatrywania sprawy budynki podlegają ochronie konserwatorskiej, dlatego obecnie prawo pozwala tylko na remont wnętrza.

KOS to budynek, w którym od wielu lat odbywają się turnusy rehabilitacyjne dla osób, które przeszły zawał serca. Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczęto prace remontowe, które mają na celu podniesienie komfortu użytkowania obiektu oraz poprawę estetyki obiektu z zachowaniem ponadczasowej architektury - przeczytamy na stronie firmy G2J Consulting, która zarządza projektem.

Jak podaje portal architektura.murator.pl, obecnie w Kosie trwa wymiana wszystkich instalacji i wyposażenia, a docelowo pojawią się tam nowoczesne meble, nowy węzeł sanitarny, system przeciwpożarowy oraz okna. Wyremontowane zostaną także balkony i elewacja, która zmieni kolor na podobny co Narcyza.

Uzdrowisko w Ustroniu Zawodziu. Krótka historia modernistycznej ikony

Zespół leczniczo-rehabilitacyjny w Ustroniu Zawodziu to dzieło Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Tadeusza Szewczyka. Za inwestycją przemiawiało duże zapotrzebowanie na obiekty wczasowe. W latach 60. na Górnym Śląsku prężnie rozwijał się przemysł, górnicy i hutnicy potrzebowali miejsca odpoczynku wolnego od zanieczyszczeń.

Dziś modernistyczna zabudowa na zielonych stokach Równicy stała się symbolem Ustronia, a charakterystyczne piramidy nazywane są ikoną śląskiej architektury. Choć warto zaznaczyć, że dzielnicy uzdrowiskowej nie udało się ukończyć. Początkowe plany mówiły o budowie 28 domów wypoczynkowych w kształcie piramid, a powstało ich jedynie 17.

Po niemal pół wieku po narodzinach koncepcji jest szansa na to, by projekt nabrał pierwotnego rozmachu. Grupa American Heart of Poland poza modernizacją zapowiedziała budowę czterech nowych piramid. Nad projektem inwestycji pracują połączone siły dwóch wielokrotnie nagradzanych, śląskich pracowni: Franta Group i KWK Promes.

Źródło: Ruszył remont piramidy Kos w Ustroniu. Wkrótce na zboczu powstaną nowe