Jest ich 26 i mają od 16 do 25 lat. Mieszkają w różnych częściach Metropolii - zarówno w małych gminach, jak i w dużych miastach. Są licealistami, studentami, pracują. Przez najbliższy rok wspólnie będą zastanawiać się jaka powinna być Metropolia, by młodzi ludzie chcieli w niej mieszkać, uczyć się, pracować, a w przyszłości zakładać swoje rodziny. Efekt ich prac zostanie uwzględniony w strategii GZM. Rozpoczął się projekt „Młodzi robią Metropolię”.
- Jedno ze spotkań będzie dotyczyło jakości życia. Drugie spotkanie będzie dotyczyło uczestnictwa, partycypacji młodych w różnego rodzaju procesach decyzyjnych, gdzie w szczególności chcemy im pokazać, że tak naprawdę to od nich bardzo wiele zależy. Chcemy też porozmawiać o edukacji, rynku pracy, chcielibyśmy poruszyć kwestię bezpieczeństwa - mówi dr Natalia Stępień Lampa z Uniwersytetu Śląskiego, która prowadzi warsztaty.
Ten projekt to także szansa, aby przeciwdziałać zjawisku migracji osób młodych, które rodzi negatywne konsekwencje dla rozwoju miast i regionów. Uczestnicy projektu wezmą udział w spotkaniach, które odbędą się w okresie od września 2020 do września 2021 roku.