Policjanci z grupy Speed

i

Autor: Policja Śląska

Na drogach

Ruszają kontrole kierowców w całej Polsce. Policja przekazała szczegóły akcji

Policjanci w całej Polsce rozpoczynają dzisiaj szeroko zakrojoną akcję. Komenda Główna Policji przekazała szczegóły działań skierowanych na kierowców. Należy się spodziewać szczegółowych kontroli przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.

W piątek na drogi w całej Polsce wyjedzie rekordowa liczba policjantów. Ma to związek z wyjątkową akcją skierowaną na kierowców. Działania będą prowadzone w związku z działaniami kontrolno-prewencyjnymi pod nazwą "Prędkość", a ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania jej ograniczeń.

Należy spodziewać się zwiększonej liczby statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i kontroli dynamicznych, zwłaszcza w miejscach i na odcinkach dróg, gdzie występują zagrożenia. Na drogi wyjadą także policyjne grupy SPEED - zdradził szczegóły nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci mają zamiar wykorzystać najnowocześniejszy sprzęt do badania prędkości, w tym drony i specjalne radary mierzące prędkość nawet z kilkuset metrów. 

Chcą także zastosować techniki kaskadowych pomiarów prędkości, które skutecznie wyłapują zwłaszcza drogowych piratów.

Ile jest wypadków drogowych w Polsce?

Przez pierwsze 4 miesiące tego roku policjanci zanotowali 834619 wykroczeń dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości.

W ubiegłym roku doszło do 20936 wypadków drogowych, w których zginęły 1893 osoby. Do 19058 wypadków (91 proc. ogółu) doszło z winy kierujących. W ich wyniku zginęły 1622 osoby, a 22328 zostało rannych. Główne przyczyny to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 4576 wypadków, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 4216 wypadków oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 2444 wypadki.

Dramatyczny wypadek na trasie DK 44

Zobacz zdjęcia

Nadajesz się na policjanta? Pytania z testu psychologicznego do policji Multiselect 2023 - cz. II

Pytanie 1 z 21
Czy zdarzyło Ci się obwiniać kogoś o coś, o czym wiedziałeś że naprawdę sam popełniłeś?