Ruda Śląska

i

Autor: UM Ruda Śląska

Ruda Śląska planuje odbetonować i zazielenić rynek. Zobacz wizualizacje

2023-01-11 16:35

Koncepcja nowego zagospodarowania placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej zakłada: rozszczelnienie betonowej powierzchni, zazielenienie oraz retencję wód deszczowych. Do tej pory plac pełniący funkcję rynku był przykładem betonozy w mieście. Do 9 lutego 2023 r. trwają konsultacje z mieszkańcami.

Obecny wygląd rudzkiego rynku jest efektem przebudowy z lat 2009–2010. O przygotowaniu koncepcji, która ma stać się podstawą do opracowania pełnej dokumentacji kolejnej modernizacji, poinformował w środę naczelnik wydziału kultury, komunikacji społecznej i promocji miasta Krzysztof Piecha.

Prezydent miasta Michał Pierończyk podkreślił, że rozpoczęcie prac nad koncepcją było jedną z jego pierwszych decyzji po objęciu funkcji w efekcie wyborów uzupełniających z jesieni 2022 roku.

Prowadzone jeszcze podczas kampanii wyborczej rozmowy z mieszkańcami pokazały jedno - że nowe zagospodarowanie rynku w Nowym Bytomiu, a przede wszystkim jego odbetonowanie i ponowne zazielenienie, to temat, który rozpala emocje wielu rudzian. Dlatego jedną z pierwszych moich decyzji było rozpoczęcie prac nad opracowaniem koncepcji nowego zagospodarowania placu. Udało się ją przygotować w ciągu trzech miesięcy, a teraz jej założenia będziemy konsultować z mieszkańcami – podkreśla prezydent miasta Michał Pierończyk.

Zobacz wizualizację rynku w Rudzie Śląskiej

Betonoza w Rudzie Śląskiej

Rudzkie władze przyznają, że głównym problemem placu Jana Pawła II w centralnej dzielnicy Nowy Bytom jest „betonoza”. Brak cienia i duże nasłonecznienie sprawiają, że miejsce to jest wyspą ciepła w przestrzeni miasta. Dodatkowo wadą są brak zieleni i ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych.

Rozwiązaniem tego problemu ma być demontaż łącznie jednej czwartej nawierzchni rynku z płyt i kostek betonowych, a następnie nasadzenie zieleni niskiej w postaci bylin i krzewów oraz wysokiej – drzew odpornych na suszę i dostosowanych do warunków miejskich, jak platan klonolistny, klon polny, klon czerwony czy lipa srebrzysta.

Elementem nowego zagospodarowania rynku ma być wykorzystanie retencji wód opadowych. W tym celu zasugerowano budowę zbiornika retencyjnego z systemem podlewania roślinności. Dodatkowo koncepcja przewiduje likwidację nieczynnej, centralnie usytuowanej fontanny oraz utworzenie miejsc do siedzenia, pergoli, ogródków gastronomicznych.

Dwa pawilony gastronomiczne na rynku

Koncepcja proponuje umieszczenie dwóch pawilonów gastronomicznych w południowo-wschodnim i południowo-zachodnim narożniku placu, przy jego fragmencie przeznaczonym pod ogródki gastronomiczne. Pozostała część placu ma dzielić się na strefy: zieleni, rekreacji i wypoczynku oraz umożliwiającą organizację małych wydarzeń w zachodniej części, w pobliżu terenu kościoła.

Proponowane rozwiązania są dostępne na stronie miasta. Do 9 lutego mogą je oceniać mieszkańcy – poprzez specjalny formularz. Podsumowaniem konsultacji będzie spotkanie planowane na 9 lutego w przylegającym do placu Jana Pawła II urzędzie miasta. Skonsultowana koncepcja ma być podstawą dla dokumentacji projektowej, na którą przetarg miasto chce przeprowadzić jeszcze w 2023 r.