W Tarnowskich Górach rozpoczęła się kampania "Rowerzyści są wszędzie"
Plakaty i ulotki w stacjach kontroli, instytucjach kultury, szkołach czy przedszkolach. Poza tym komunikaty w mediach społecznościowych i na stronie internetowej. W ten sposób władze Tarnowskich Gór będą przekazywały informacje w ramach kampanii "Rowerzyści są wszędzie", która właśnie ruszyła.
Akcja ma związek z rowerową rewolucją w mieście, która nastąpi w 2023 roku.
– Do połowy przyszłego roku w Tarnowskich Górach powstanie około 30 km nowych dróg rowerowych, a doświadczenia innych miast wskazują, że razem z nową infrastrukturą przybywa mieszkańców, którzy korzystają z roweru nie tylko rekreacyjnie, ale i użytkowo – podczas dojazdów do szkoły czy pracy. To zjawisko jest już zauważalne w Tarnowskich Górach – przyznaje burmistrz Arkadiusz Czech.
Akcja została zainaugurowana w poniedziałek, 19 grudnia. Data ta nie była zdecydowanie przypadkowa. W tym dniu weszły w życie pierwsze zmiany w organizacji ruchu w ścisłym Śródmieściu.
– Na ulicy Staropocztowej oraz Krakowskiej do ruchu zostały dopuszczone rowery i hulajnogi. Dalej na miejscu obowiązuje zakaz ruchu samochodów. Przepis ten nie dotyczy samochodów dostawczych i kurierskich - podkreśla Joanna Czyżewska, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tarnowskich Górach.
Ponadto miasto wprowadziło na ul. Strzeleckiej i Opolskiej tzw. kontraruch rowerowy. Umożliwia on poruszanie się rowerzystom "pod prąd" bez wyznaczania pasa rowerowego.
- Takie rozwiązania z powodzeniem stosuje się w wielu polskich i europejskich miastach. Kontraruch na ulicy Strzeleckiej będzie możliwy od skrzyżowania Stalmacha do Rynku oraz w przypadku ulicy Opolskiej: od skrzyżowania z ul. Lewka do Rynku. Od 19 grudnia zacznie także obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zakaz zatrzymywania. Docelowo zmieni się także miejsce postoju TAXI, które zostanie przeniesione z ulicy Strzeleckiej na ulicę Ratuszową – rozwiązanie to stosowaliśmy dotąd w trakcie m.in. wydarzeń kulturalnych. Tym razem zmiana będzie stała – informuje Joanna Czyżewska.
Infrastruktura rowerowa w mieście się rozrośnie
Budowa dróg dla rowerzystów to odpowiedź władz na potrzeby mieszkańców. Wspomniane 30 km dróg rowerowych, które w przyszłym roku powstaną i są związane z rozbudową centrum przesiadkowego to nie koniec inwestycji w tym obszarze w Tarnowskich Górach.
Oprócz projektu miejskiego, jest także powiatowy, metropolitalny oraz wojewódzki. – Mówimy tu kolejno o programie rozwoju tras rowerowych na obszarze gmin powiatu tarnogórskiego na lata 2022-2030, założeniach regionalnej polityki rowerowej województwa śląskiego wraz z koncepcją regionalnych tras rowerowych (w układzie korytarzowym) oraz studium systemu tras rowerowych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wylicza Aleksander Kopia, Tarnogórski Oficer Rowerowy.