Wojciech Korfanty

i

Autor: wikipedia.pl

Rok 2023 w województwie śląskim będzie Rokiem Wojciecha Korfantego

W poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., radni sejmiku woj. śląskiego zadecydowali, że rok 2023 w województwie będzie obchodzony jako Rok Wojciecha Korfantego. 20 kwietnia 2023 r. przypadnie 150. rocznica urodzin Korfantego - wybitnego polityka, patrioty, współtwórcy polskiej niepodległości.

Projekt uchwały w tej sprawie przedłożył na poniedziałkowe obrady sejmiku marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Jak mówił Chełstowski, obchody Roku Korfantego będą swoistą kontynuacją opowieści związanej z obchodzonymi w ostatnich latach setnymi rocznicami powstań śląskich i przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej.

Planujemy już parę wydarzeń związanych z rocznicą urodzin Wojciecha Korfantego, który odegrał znaczącą rolę też w budowaniu szeroko pojętej samorządności ziemi śląskiej. Ta 150. rocznica z pewnością jest ważna, by podjąć szczególne działania na terenie naszego regionu, przypominające historię i działalność tego wybitnego działacza niepodległościowego – mówił Chełstowski.

Zgodnie z wcześniejszymi, grudniowymi uchwałami sejmiku, 2023 r. jest też w regionie Rokiem Nauki i Rokiem Józefa Buzka. Rok Nauki ma być przygotowaniem do roli Katowic, które w 2024 r. będą dzierżyły tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Józef Buzek, współtwórca Statutu Organiczny Województwa Śląskiego, będzie kolejną postacią upamiętnioną w związku m.in. z setnymi rocznicami powstań śląskich, a następnie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Jak przypomniano w uzasadnieniu poniedziałkowego projektu, Wojciech Korfanty był polskim posłem do parlamentu niemieckiego, członkiem Naczelnej Rady Ludowej, komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku, dyktatorem III powstania śląskiego, posłem, senatorem, wicepremierem, publicystą, a także więźniem brzeskim i politycznym emigrantem.

Jego walka o wolność i polskość Śląska rozpoczęła się na początku XX wieku. Swoją działalnością społeczną i publicystyczną Korfanty budził świadomość narodową wszystkich grup społecznych, uczył miłości do Polski i dumy z jej historii. W sposób bezkompromisowy bronił praw ludu polskiego na Górnym Śląsku. Domagał się, na długo przed odzyskaniem niepodległości, powrotu wszystkich ziem zaboru pruskiego do Polski – uzasadniano.