Prace w obrębie Ratusza prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków rozpoczęto w lipcu, jak informowano, miały się zakończyć z końcem października. Tego terminu jednak nie da się dotrzymać.
Zakończono już prace związane z czyszczeniem elewacji budynku ze starych warstw farby i tynku. Wykonano też renowację drzwi wejściowych, wymieniono część obróbek blacharskich, wykonano instalacje elektryczne na potrzeby oświetlenia przy wejściu, a także zdemontowano, oczyszczono, pomalowano i przygotowano do ponownego montażu kraty okienne i kwietniki.
Teraz trwa nakładanie tynku na elewację oraz renowacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Zostały jeszcze prace blacharskie przy tarasie, wymiana rynien i rur spustowych oraz montaż systemu ich odmrażania, a także malowanie elewacji.
Jak informuje miasto, w dokumentacji projektowej nie ujęto remontu elementów zegara, których stan w momencie jej tworzenia był dobry. Jednak z czasem to się zmieniło, wyniszczająca pogoda pogorszyła wygląd tarcz, tak wiec – korzystając z trwających robót – podjęto decyzję o wymianie tarcz i remoncie wskazówek zegara na ratuszowej wieży. Usługę wartą 58 tys. zł realizuje Zakład Zegarmistrzowski Andrzej Roman. Termin zakończenia umowy upłynie 31 października.
Modernizacja się przedłuża
Prace przy czyszczeniu elewacji Ratusza z powłok tynkarskich i malarskich trwają jednak nieco dłużej, wiec na koniec prac trzeba jeszcze trochę poczekać, ale niedługo, bo nowy termin zakończenia robót wyznaczony jest na połowę listopada.
- Widok pięknego, odnowionego Ratusza powinien jednak zrekompensować mieszkańcom czas oczekiwania. - dodaje magistrat.
Wykonawcą zadania pn. „Remont elewacji XV-wiecznego Ratusza oraz renowacja rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w Gliwicach” jest firma „Des Henryk Dowgier Anna Dowgier” z Krakowa. Koszt inwestycji to ponad 1,2 mln zł, natomiast 98% kwoty stanowią pozyskane przez miasto środki zewnętrzne pochodzące z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Ratusz to gliwicka perełka
Znajdujący się w środkowej część Rynku Ratusz przez większość swych dziejów był wielokrotnie przebudowywany. W średniowieczu i czasach nowożytnych na parterze Ratusza znajdowała się sala sądowa oraz kilka mniejszych pomieszczeń, w tym mieszkanie pisarza miejskiego oraz pokój straży miejskiej, natomiast na pierwszym piętrze umiejscowiono salę obrad rady. W piwnicach zaś prowadzono wyszynk piwa i wina. Dziś Ratusz pozostaje reprezentacyjnym punktem Gliwic ze względu na odbywające się tu posiedzenia Rady Miasta, uroczystości ślubne i ważne wydarzenia kulturalne.