Rekrutacja do wojska w Katowicach. Reklamy pojawiły się na autobusach i tramwajach

2022-11-01 18:27

Wojsko Polskie rozpoczęło w Katowicach kampanię reklamującą rekrutację do wojska. Reklamy znalazły się na autobusach PKM Katowice i Tramwajach Śląskich. Armia liczy, ze w ten sposób znajdzie chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Rekrutacja do wojska w Katowicach

Wojsko Polskie rozpoczęło na Śląsku rekrutację do wojska, wspieraną kampanią społeczną propagującą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Aż do 30 listopada jeździć będą specjalne autobusy PKM Katowice i Tramwaje Śląskie zachęcające do służby wojskowej. W autobusach i tramwajach pojawią się rekruterzy, którzy mają zachęcać i tłumaczyć młodym ludziom zasady wstąpienia do wojska.

- Tą kampanią chcemy pomóc, aby ci, którzy mieli kiedyś marzenie, by zostać żołnierzami, mogli się dowiedzieć, jak to zrobić – mówi prezes PKM Katowice, Roman Urbańczyk.

Jak zostać żołnierzem?

Dwa liniowe autobusy katowickiego PKM oklejono już na nietypowy, jak na komunikację miejską, szary kolor z napisami: Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, Zostań Żołnierzem, 4560 zł od pierwszego dnia służby i Dołącz do nas. W kilkunastu kolejnych pojazdach powieszono informacyjne plakaty.

- Prowadzimy wiele działań, które mają rozpromować Wojsko Polskie wśród młodych ludzi. Uczestniczymy w targach pracy, udzielamy informacji na dworcu kolejowym, przychodzimy do szkół. Zależy nam na tym, aby szczerze rozmawiać z młodymi ludźmi o karierze w wojsku, szkoleniach i możliwości odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - mówi mjr Mariusz Maury, szef wydziału, zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach, które zastąpiło WKU w Katowicach.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona na mocy ustawy o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia br. To nowa ścieżka służby wojskowej - obok służby zawodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczął się 21 maja br.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej. Drugi etap to trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania). Żołnierze pełniący ten rodzaj służby otrzymują w okresie szkolenia wynagrodzenia w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego - 4560 zł. Ponadto są uprawnieni do 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby.

Po służbie zasadniczej żołnierze mogą trafić do rezerwy aktywnej (po złożeniu odpowiedniego wniosku; bez niego - do rezerwy pasywnej), do WOT, a także ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze. Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej mają również pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej - po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko. Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl, a także w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Do 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego kandydat otrzymuje informację, w jaki sposób ma dopełnić formalności i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji (w kraju jest ich 86) ma stawić się na badania i rozmowę.