RCKiK w Katowicach apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza

i

Autor: materiały prasowe

RCKiK w Katowicach apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza!

2020-11-25 18:15

Osocze ozdrowieńców na wagę złota! Niewielka cząstka krwi osoby, która przeszła covid-19 może stać się lekarstwem dla tych, którzy są w trakcie choroby. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zachęca do oddawania osocza.

Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak bardzo potrzebne?

- Przeciwciała, które ozdrowieniec wytwarza w trakcie swojej choroby przetoczone innej osobie, która jest w pierwszej czy też w drugiej fazie zachorowania na COVID-19, mają szansę spowodować, że ten wirus, który jest w organizmie chorego może zostać unieszkodliwiony - mówi dr Izabela Trepka - Zastępca Dyrektora ds. Medycznych RCKiK w Katowicach.

Kto może oddać osocze?

Może to zrobić każdy ozdrowieniec, czyli osoba, która przeszła COVID-19 i jest pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Co ważne, osocze może oddać jedynie osoba, która nie cierpi na żadne choroby przewlekłe.

- Osocze można oddać jeżeli minęło 28 dni od pozytywnego wyniku badania na obecność koronawirusa, bądź 18 dni od ustąpienia objawów, bądź też jeżeli osoba ma te przeciwciała obecne w klasie IGG, to wtedy po dwóch tygodniach od dodatniego wyniku badań na obecność przeciwciał może się zgłosić do oddania osocza - dodaje dr Trepka.

Kto nie może oddać osocza?

Dawcami nie mogą zostać osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub tarczycy. W przypadku kobiet w ciąży lub po porodzie trzeba wykonać dodatkowe badania. Z oddawaniem krwi czy osocza muszą się też wstrzymać osoby, które zrobiły sobie w ostatnim czasie tatuaż.

Gdzie można oddać osocze?

Osocze można oddać w Regionalnej Stacji Krwiodastwa i Krwiolecznictwa przy ul. Raciborskiej w Katowicach lub w oddziale terenowym przy ul. Mikołaja Kopernika 38 w Częstochowie.