Radna chce zmiany treści umieszczonej na tablicy pamiątkowej. Miasto się na to nie zgadza
Na bloku mieszkalnym przy pl. Bohaterów Getta 1/3 w Częstochowie od trzydziestu lat znajduje się tablica pamiątkowa, która została poświęcona martyrologii częstochowskich Żydów w latach 1939–1945. Monika Pohorecka, częstochowska radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, wystąpiła z interpelacją, aby zmienić treść na niej zawartą.
"W odpowiedzi na zgłoszenie mieszkańców miasta Częstochowy, zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań w sprawie dokonania korekty napisu znajdującego się na tablicy pamiątkowej odsłoniętej w 1993 r. na budynku przy Placu Bohaterów Getta" - pisze Pohorecka.
Treść umieszczony na wspomnianej tablicy brzmi następująco: "Pamięci Żydów częstochowskich wymordowanych przez oprawców hitlerowskich i bohaterów Żydowskiej Organizacji Bojowej poległych w walce z okupantem niemieckimw latach 1939-1945".
Radna PiS chciałaby, żeby napis w tym miejscu został zmieniony. Na jaki? "Pamięci Żydów częstochowskich wymordowanych przez okupantów niemieckich w latach 1939-1945 i bohaterów Żydowskiej Organizacji Bojowej poległych w walce z Niemcami podczas likwidacji częstochowskiego getta w 1943 r." - czytamy w interpelacji skierowanej do prezydenta Częstochowy. Zmiana ma związek z opinią Instytutu Pamięci Narodowej.
Na interpelację zdążył już odpowiedzieć wiceprezydent miasta. Jarosław Marszałek poinformował, że zmiany nie będzie.
Przypomniał, że już w 2021 roku propozycja zmiany treści na tablicy pamiątkowej została zgłoszona przez jednego z mieszkańców. Miejski wydział kultury wystąpił wówczas z wnioskiem do Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy działającego przy Muzeum Częstochowskim o wydanie opinii dotyczącej proponowanej zmiany.
"Z uzyskanej opinii jednoznacznie wynika, że treść napisu nie wymaga zmiany, bowiem ogólna formuła transkrypcji jest zgodna z prawdą historyczną, a klamra czasowa 1939-1945 odnosi się do ogółu ludności żydowskiej naszego miasta (zarówno cywilnej, jak i bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej), biorącej udział w walce zbrojnej z okupantem niemieckim" - odpowiedział wiceprezydent Częstochowy. I dodał, że "zaproponowana przez Instytut Pamięci Narodowej nowa formuła niczego nie wyjaśnia, wprowadzając sztuczny podział na ofiary Holocaustu i bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej".