Przedsiębiorcy dyskutowali o swojej przyszłości i możliwościach. Za nami pierwszy dzień na Europejskiego Kongresu MŚP [Zdjęcia]

2022-11-22 10:26

Serce światowego biznesu mocno zabiło w Katowicach. W poniedziałek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przedsiębiorcy z całego świata dyskutowali o tym jak wzmocnić swoje firmy w trudnych dla biznesu czasach. Za nami pierwszy dzień 12. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- To największe wydarzenie dla przedsiębiorców w Europie. Udział w Kongresie to duża dawka wiedzy i możliwość zdobycia nowych kontaktów biznesowych - powiedziała witając przybywających Sophia, humanoidalny robot, który jest jedną z wielu atrakcji trwającego w Katowicach 12. Europejskiego Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Głównym hasłem 12. Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest: „Face the challenge”, czyli sprostać wyzwaniu.

- Jesteśmy w zupełnie nowej rzeczywistości. Mamy czasy pandemii, wojny, kryzysu energetycznego, galopującej inflacji i bez współpracy nie uda się nam wytrwać. Bez słuchania doświadczonych managerów nie znajdziemy rozwiązań, które pomogą nam funkcjonować. Dlatego na naszym kongresie pokażemy różne drogi i doświadczenia z wielu krajów i dziedzin po to, żeby zbudować kompetencje, które pomogą nam zrozumieć nową rzeczywistość, aby umiejscowić w niej nasze przedsiębiorstwa - mówił w czasie sesji inauguracyjnej, Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora kongresu.

Zdaniem prezesa RIG, wyzwania przed którymi dziś stają przedsiębiorcy, muszą być napędem do działania nie tylko przedsiębiorców, ale i polityków.

W każdej sesji EKMŚP uczestniczył prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i jego były przewodniczący.

- Setki tysięcy przedsiębiorców, których najwięcej jest w województwie śląskim, daje nam siłę, bo w końcu biznes zależy od ludzi, a Wy jesteście ludźmi, którzy tworzą ten biznes i polską gospodarkę - mówił Jerzy Buzek.

Program kongresu został tak skonstruowany, by mali i średni przedsiębiorcy mogli jak najwięcej nauczyć się od ludzi, którzy odnieśli sukces w biznesie.

- Najlepszą inwestycją w czasach inflacji jest wiedza, budowanie sieci relacji i kontaktów. To jest możliwe, dzięki spotkaniom takim jak Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Organizacja tego wydarzenia przez Regionalną Izbę Gospodarczą w czasach kryzysu to odważna decyzja, ale ten kongres jest nam potrzebny, po to, abyśmy mogli się spotkać, budować relacje, wymieniać się doświadczeniami i wiedzą oraz podejmować wspólnie nowe przedsięwzięcia i realizować projekty, które pozwolą nam optymistycznie spoglądać w przyszłość - mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Mimo, że wieści płynące zza wschodniej granicy i rynków ekonomicznych dotkniętych w ostatnim roku wojną, a wcześniej pandemią nie są najlepsze, przedsiębiorcy optymistycznie patrzą w przyszłość.

- Dziś wszyscy, my przedsiębiorcy, wiemy, przed jakimi trudnościami stoimy i jakie skutki przynieść mogą szalone koszty energii i gazu. Mówimy tutaj o przeżyciu. To dotyczy przynajmniej 1/3 przedsiębiorstw. Musimy wywierać zatem nacisk na nasze władze, aby wzięły to pod uwagę. To my jesteśmy tą podstawą, trzonem, strukturą, na której opiera się europejski system wytwórczy. Jest nas wiele, ale musimy mówić jeszcze głośniej, bo jak na razie za mało osób nas słucha i właśnie dlatego powinniśmy pozostać zjednoczeni” - twierdzi Mauricio Casasco, prezes European Entrepreneurs CEA-PME zrzeszającej ponad 2 mln firm z całej Unii Europejskiej.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw od początku odbywa się w stolicy woj. śląskiego. Katowice to miasto w którym dawny przemysł jest jedynie wspomnieniem, mimo to region wciąż wyznacza główne kierunki gospodarczego rozwoju Polski. Jak mówili uczestnicy debat - to region szans, a nie problemów.

- Biznes, samorząd i nauka to złoty trójkąt, na którym opieramy się w Katowicach, tworząc wspaniałą symbiozę, która daje nam możliwości rozwoju - podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Śląsk ma wszystkie aspekty, które są niezbędne do zbudowania miejsca, w którym się dobrze żyje, w którym jest dobra edukacja i gospodarka. Przede wszystkim Śląsk jest zielony, Śląsk podlega transformacji. Wiele osób, które tu przyjeżdża po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach jest zadziwionych jak głęboko ta transformacja zaszła. – wtórował mu prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk - Rektor Politechniki Śląskiej podczas debaty: Silesia - Land of Opportunity.

Do międzynarodowych spotkań biznesowych doszło w strefie networkingu, zorganizowanej wspólnie ze zrzeszającą ponad 2 mln unijnych firm siecią European Entrepreneurs CEA-PME. Na międzynarodowe B2B postawiło blisko stu biznesmenów z ponad czterdziestu krajów: nie tylko Unii Europejskiej, ale i Gruzji, Maroka, Pakistanu, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy Kongresu mogli skorzystać z porad przedstawicieli najważniejszych dla przedsiębiorców instytucji państwowych: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Izby Administracji Skarbowej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zainteresowaniem cieszyły się też porady przedstawicieli śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Natomiast pytanie: gdzie szukać funduszy na rozwój firmy można zadać pracownikom Funduszu Górnośląskiego, Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego oraz Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Będzie się można dowiedzieć m.in. jak sporządzić skomplikowane dokumenty rozliczeniowe, gdzie szukać pomocy w przypadku kryzysu finansowego firmy, jak uzyskać dofinansowanie na rozwój przedsiębiorstwa z funduszy pożyczkowych i funduszy unijnych.