W mięsie drobiowym z Lidla są bakterie? Przebadano sporo próbek
Działacze na rzecz ochrony zwierząt zbadali łącznie 142 produkty z mięsa kurczaka w 22 sklepach Lidl w Niemczech i czterech innych krajach europejskich - informuje portalspozywczy.pl. Badanie przeprowadzano od marca do grudnia ubiegłego roku. Jak wykazało dochodzenie przeprowadzone przez działaczy na rzecz ochrony zwierząt, tylko w dwóch próbkach nie znaleziono żadnych zarazków. Co więcej, w blisko połowie próbek znaleziono bakterie, które są odporne na jeden bądź więcej antybiotyków.
Analizy laboratoryjne 24 próbek z Niemiec wykazały, że jedna trzecia zawierała zarazki oporne na antybiotyki. W szczególności w ośmiu próbkach z niemieckich oddziałów wykryto patogeny wytwarzające ESBL, co może spowodować uodpornienie bakterii na kilka powszechnych antybiotyków - informuje portalspozywczy.pl
Polecany artykuł:
W próbkach wykryto również takie zarazki kałowe, jak enterokoki i Escherichia coli co ma wskazywać na to, że mięso miało kontakt z treścią jelitową zwierząt. Znaleziono też bakterie Listeri, Campylobacter oraz Salmonellę.
Lidl zaczął te zarzuty odrzucać podkreślając, że "własne środki kontroli i jakości zapewniają, że w przypadku zwykłego przygotowania nie będzie żadnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów".
Jakość naszych produktów i ochrona konsumentów jest dla Lidla najwyższym priorytetem. Bezpieczeństwo oraz jakość produktów są zatem głównym celem naszej firmy. Wszystkie artykuły podlegają szczegółowej kontroli jakości w całym łańcuchu dostaw. Dzięki szczegółowo zdefiniowanym wewnętrznym wartościom granicznym, specyficznym dla spółek Lidl, jesteśmy często jeszcze bardziej rygorystyczni niż wymaga tego prawo. Nasi dostawcy posiadają certyfikaty takie jak International Featured Standard (IFS) czy British Retail Consortium (BRC). Ponadto na zlecenie Lidla odbywają się niezapowiedziane audyty, które przeprowadzane są w zakładach produkcyjnych przez niezależne, akredytowane instytuty - podaje w oświadczeniu przesłanym do redakcji portalspozywczy.pl Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska
Przedstawicielka Lidl Polska zaznacza, że cały czas trwają prace nad ulepszaniem produktów. Sieć jest w bliskim kontakcie z dostawcami, aby zapewniać wysoką jakość swoich produktów i wymaga od nich ograniczenia stosowania antybiotyków po konsultacji z lekarzem weterynarii. Przy okazji zaleca, aby drobiu nigdy nie spożywać na surowo, ponieważ jest podatne na skażenie bakteryjne.