Wicemarszałek województwa śląskiego zatrzymany przez CBA

i

Autor: zdjęcie w tle: arch. UMWS Tomasz Żak I zdjęcie w kółku: fot. Andrzej Grygiel / UMWS, Materiały prasowe

WIADOMOŚCI

Zażalenie prokuratury w sprawie aresztu dla byłego wicemarszałka województwa śląskiego. Co dalej ze śledztwem?

2025-03-26 20:05

Prokuratura Krajowa sprzeciwia się decyzji Sądu Okręgowego w Częstochowie, który zezwolił Bartłomiejowi S., podejrzanemu o korupcję, na opuszczenie aresztu za kaucją 500 tys. zł. Śledczy złożyli zażalenie.

Prokuratura Krajowa nie zgadza się z decyzją Sądu Okręgowego w Częstochowie, który dopuścił możliwość opuszczenia aresztu przez Bartłomieja S., byłego wicemarszałka województwa śląskiego i wiceprezydenta Częstochowy, podejrzanego o korupcję. Śledczy złożyli zażalenie na to postanowienie, kwestionując możliwość uchylenia aresztu po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości pół miliona złotych.

Sprzeciw prokuratury blokuje wykonanie decyzji sądu

Decyzja częstochowskiego sądu, choć przedłużająca areszt, zawierała furtkę umożliwiającą Bartłomiejowi S. wyjście na wolność po wpłaceniu wspomnianej kwoty. Prokurator obecny na posiedzeniu sądu natychmiast złożył sprzeciw, co wstrzymuje wykonanie postanowienia o poręczeniu do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Zarzuty korupcyjne i pranie brudnych pieniędzy

Bartłomiej S. został zatrzymany przez CBA w październiku 2024 roku. Prokuratura Krajowa zarzuca mu przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za określone działania w ramach pełnionych funkcji publicznych. Dodatkowo, usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi śląski wydział Prokuratury Krajowej.

Szerokie spektrum zarzutów i inne osoby w śledztwie

Zarzuty wobec Bartłomieja S. dotyczą zarówno okresu, gdy był wicemarszałkiem województwa śląskiego, jak i czasu, gdy pełnił funkcję wiceprezydenta Częstochowy. W śledztwie występuje łącznie osiem osób, którym zarzuca się m.in. wręczanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przychylność w postępowaniach administracyjnych.

Zatrzymanie rektora UJD w Częstochowie

W marcu br. w związku ze sprawą zatrzymano także rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Janusza K. Jest on podejrzany o udzielenie Bartłomiejowi S. korzyści osobistej i majątkowej, polegającej m.in. na ułatwieniu przyjęcia osoby z otoczenia byłego wicemarszałka na studia medyczne oraz zapewnieniu preferencyjnych warunków nauki. W zamian za to, Janusz K. miał otrzymać dotacje na projekty badawcze. Rektor nie przyznaje się do winy i został zawieszony w pełnieniu funkcji.

Konsekwencje polityczne i dalszy rozwój sprawy

Po zatrzymaniu i aresztowaniu Bartłomiej S. zrezygnował z funkcji wicemarszałka województwa śląskiego. Został również zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej. Śledztwo w sprawie korupcji ma charakter rozwojowy, a śledczy apelują do osób, które wręczyły korzyści majątkowe, o skorzystanie z klauzuli niekaralności i zgłoszenie tego faktu organom ścigania.

Czy znasz kodeks karny? QUIZ. Tylko prawnicy i przestępcy zdobędą maksymalną liczbę punktów
Pytanie 1 z 10
Kto podlega odpowiedzialności karnej?