Tadeusz Sierny zmarł w niedzielę 27 listopada tego roku w wieku 70 lat. Od lat kierował Górnośląskim Towarzystwem Literackim, a od 2018 roku pełnił dodatkowo funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Śląsk". Z całego serca kochał region, pasjonował się jego historią oraz kulturą. Swoje życie poświęcił rozwinięciu pisma, któremu nadał mu nowe oblicze.
Po jego śmierci władze organizacji musiały wybrać nowego szefa. 9 grudnia tego roku Zgromadzenie Walne Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego zdecydowało, że nowym prezesem zostanie prof. Marian Kisiel. Równocześnie ma on pełnić funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Śląsk". Formalnie obejmie redakcję od styczniowego numeru.
Prof. Marian Kisiel, wybitny znawca polskiej literatury i uznany poeta
To kolejna wybitna postać, która zasiądze na fotelu szefa organizacji. Prof. Kisiel na co dzień pracuje na Uniwersytecie Śląskim. To właśnie tam ukończył filologię polską, a później obronił doktorat. W 2007 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Prowadził gościnne wykłady na uniwersytetach za granicą m.in. we Lwowie, Neapolu, Opawie, Rzymie, Sztokholmie i Toronto.
Prof. Kisiel jest członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz wielu innych towarzystw naukowych m.in. Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Towarzystwa Literackiego im. Teodora Parnickiego.
Literacko zadebiutował w 1980 roku "Pieśniami" na łamach tygodnika Echo. Publikował w czasopismach studenckich "Kwartał" i "Student", a także na łamach "Faktów", "Życia Literackiego" i czasopisma "Twórczość".
W 2015 otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dwa lata później przyznano mu Srebrny Medal "Zasłużonego Kulturze Gloria Artis". W 2020 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Jest współzałożycielem Towarzystwa Literackiego, a od 2017 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Śląsk".
Górnośląskie Towarzystwo Literackie i miesięcznik "Śląsk"
Górnośląskie Towarzystwo Literackie jest polską organizacją społeczno-kulturalną zrzeszającą osoby uprawiające czynnie twórczość pisarską. Zajmuje się głównie rozwojem, wspieraniem i upowszechnianiem kultury literackiej.
Stowarzyszenie powstało w Katowicach w 1992 roku, a trzy lata później rozpoczęło wydawanie miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk". To najdłużej ukazujące się pismo na Górnym Śląsku po roku 1945. Na jego łamach poruszane są problemy społeczne, gospodarcze i historyczne dotyczące regionu.
Do września 2020 roku miesięcznik opublikował prace ponad 2000 autorów, w tym kilkudziesięciu stałych współpracowników. W skład zespołu redakcyjnego wchodzili m.in. Wiesława Konopelska, Krzysztof Karwat, Marian Kisiel, Jan F. Lewandowski, Wojciech Łuka, Feliks Netz.