Prędkości tramwajów 2023 - ogólnopolski raport. ZTM bardzo nisko. Pasażerowie mieli rację?

i

Autor: Archiwum Prędkości tramwajów 2023 - ogólnopolski raport. ZTM bardzo nisko. Pasażerowie mieli rację?

Komunikacja miejska

Prędkości tramwajów 2023 - ogólnopolski raport. ZTM bardzo nisko. Pasażerowie mieli rację?

2023-07-28 11:52

Puls Gdańska opracował ogólnopolskie zestawienie dotyczące prędkości tramwajów w największych miastach w Polsce. W raporcie ujęto m.in. Częstochowę oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy, gdzie za organizację komunikacji miejskiej odpowiada ZTM. Jeśli Częstochowa pod względem prędkości tramwajów została oceniona bardzo dobrze, to już transport organizowany przez ZTM jest jednym z gorzej ocenionych.

Puls Gdańska po raz trzeci przygotował zestawienie prędkości tramwajów w Polsce. Pod uwagę wzięto 173 linie tramwajowe z całej Polski. W rankingu, jaki utworzono, nie brano pod uwagę linii nocnych, weekendowych oraz turystycznych. W rankingu znalazło się miasto Częstochowa oraz ZTM. Miasto spod Jasnej Góry organizuje transport miejski na własną rękę, natomiast ZTM odpowiedzialny jest za organizację komunikacji miejskiej w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Częstochowa w rankingu ogólnopolskim wypadła dobrze, a nawet bardzo dobrze, bowiem została sklasyfikowana na 3. miejscu za Bydgoszczą i Poznaniem. Górnośląski Okręg Przemysłowy już tak sobie dobrze nie poradził, choć prędkość tramwajów w stosunku do 2022 roku wzrosła. Prędkość tramwajów, za które odpowiada ZTM sklasyfikowano na 11. miejscu. 

Prędkość Tramwajów 2023 w Polsce. ZTM nisko w rankingu

Ranking ogólnopolski Pulsu Gdańska prezentuje się następująco: 

  1. Bydgoszcz
  2. Poznań
  3. Częstochowa
  4. Toruń
  5. Olsztyn
  6. Kraków
  7. Szczecin
  8. Warszawa 
  9. Grudziądz
  10. Gorzów Wielkopolski
  11. Górnośląski Okręg Przemysłowy
  12. Gdańsk
  13. Wrocław
  14. Łódź
  15. Elbląg

Prędkości szczytowe i pozaszczytowe tramwajów w Polsce. Tu ZTM również słabo wypada

To, na co często narzekają pasażerowie ZTM znajduje potwierdzenie w rankingu prędkości tramwajów 2023. Chodzi o prędkość linii i czas przejazdów z punktu początkowego do przystanku końcowego. Dyskusję w tym temacie wywołało wprowadzenie nowego cennika biletów kilka miesięcy temu. Wszystkie bilety dostępne w ZTM są czasowe. Najkrótszy - kosztujący 4 zł w aplikacji a 5 zł w wersji papierowej, obejmuje 20 minut jazdy. Pasażerowie podnosili, że przy tym, jak często tramwaje stają na światłach oraz jak często dochodzi do kolizji czy wypadków (nawet z udziałem tramwajów) 20 minut czasem starczy na przejazd zaledwie 3-4 przystanków. A trzeba pamiętać, że ZTM wkrótce ma wprowadzić bilety 5-minutowe, na których przy "dobrych" wiatrach, może się udać max 3 przystanki. 

Z rankingu Pulsu Gdańska płynie więc dość smutny wniosek, w szczytowych godzinach korzystanie z tramwajów ZTM może zupełnie tracić sens, bowiem jak wynika z zestawienia, prędkości tramwajów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym są dość niskie, a sam GOP jest sklasyfikowany na 11. miejscu. W przypadku rankingu prędkości pozaszczytowych nie jest lepiej, ale gorzej też nie. Prędkości tramwajów na Śląsku sklasyfikowano na 11. miejscu.

Częstochowa pod tym względem wypada o wiele lepiej. W przypadku prędkości szczytowej tramwajów zajmuje 2. miejsce, a pozaszczytowej 3. miejsce. 

Średnie prędkości tramwajów na Śląsku

Jak podaje Puls Gdańska średnia prędkość tramwajów w szczycie wynosi 18,2 km/h. Poza szczytem jest to 18,1 km/h. Najszybszym tramwajem jest linia numer 35, która w szczycie osiąga prędkość 23,8 km/h, co klasyfikuje go na 7 miejscu w rankingu ogólnopolskim. Taką samą średnią prędkość osiąga również poza szczytem, co w rankingu ogólnopolskim daje mu 12. miejsce. 

Twórcy rankingu trochę też usprawiedliwiają tak niską pozycję GOP w rankingu ogólnopolskim, tłumacząc to kompleksową modernizacją na sieci linii tramwajowych. - Z powodu prac remontowych w tym roku zawieszona pozostaje najkrótsza w Polsce, licząca ponad 1 kilometr linia nr 38 w Bytomiu. Szeroko zakrojone prace remontowe powodują, że liczba linii i ich trasy ulegają częstym i znaczącym zmianom - piszą autorzy rankingu dodając, że w chwili publikacji rankingu prędkości tramwajów 2023 siatka połączeń uległa kolejnej zmianie względem danych zebranych w raporcie.