Prawie 100 szkół i przedszkoli w województwie śląskim całkowicie zawiesiło działalność

i

Autor: pixabay.com 98 szkół w województwie ślaskim zawiesiło działalność

Prawie 100 szkół i przedszkoli w województwie śląskim całkowicie zawiesiło działalność

2020-10-30 12:51

Aż 98 szkół i przedszkoli w woj. śląskim całkowicie zawiesiło działalność w związku z absencją personelu, spowodowaną zwolnieniami chorobowymi i kwarantanną - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje ze Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Czarny Spacer w Katowicach

Aż 98 szkół w województwie śląskim całkowicie zawiesiło działalność

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w całości były zmuszone zawiesić działalność 44 przedszkola samorządowe, 17 przedszkoli prowadzonych przez inne jednostki, 33 samorządowe szkoły podstawowe oraz 4 niepubliczne podstawówki. 199 placówek prowadzi natomiast kształcenie w systemie hybrydowym.

Przypomnijmy, że aż do 8 listopada 2020 r. w całości ograniczono funkcjonowanie klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w województwie śląskim. Rekordowy wzrost zakażeń w Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej

Sonda
Czy szkoły podstawowe powinny przejść na naukę zdalną?

W przypadku szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV–VIII oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych dyrektor może zdecydować o prowadzeniu zajęć w szkole. Według danych Kuratorium Oświaty, w woj. śląskim zdecydowana większość szkół specjalnych pracuje stacjonarnie. Całkowicie zdalnie pracują 32 szkoły specjalne, natomiast hybrydowo – 31 (na 255 ogółem). Odbywają się również zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Działają również internaty i bursy. Dyrektor ma również obowiązek zorganizować zajęcia w szkole dla tych uczniów, którzy nie mają warunków do nauki zdalnej w domu lub też ze względu na rodzaj niepełnosprawności powinni uczyć się w szkole.

W ocenie kuratorium szkoły są przygotowane do zdalnego nauczania znacznie lepiej niż w marcu, zarówno w zakresie zaopatrzenia w sprzęt, pracy na platformach, jak i w sferze organizacyjnej. Szkoły skorzystały ze wsparcia w sprzęt i dostęp do internetu z programów Zdalna Szkoła, Zdalna Szkoła Plus, a w tym roku mogą skorzystać z zakupu sprzętu w ramach programu Aktywna tablica. Niektórym szkołom Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało tablety. (PAP)